Dohoda o pracovní činnosti (DPČ): Jaké jsou výhody a nevýhody?

Přemýšlíte nad prací na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), ale nevíte, zda se vám vyplatí ji se zaměstnavatelem sjednat? V článku vám ji představíme a objasníme, jaké jsou její výhody a nevýhody.

Charakteristika dohody o pracovní činnosti (DPČ)

Dohoda o pracovní činnosti je stejně jako dohoda o provedení práce zvláštní formou pracovněprávního vztahu, která se uzavírá mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem na polovinu týdenní pracovní doby (tzn. max. na 20 hodin týdně).

Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Dohoda o pracovní činnosti nabízí určité výhody, ale i nevýhody. Podívejte se, o jaké se konkrétně jedná.

Výhody DPČ

Tento typ pracovněprávního vztahu vám stejně jako dohoda o provedení práce přinese časovou flexibilitu. Pokud jste například na mateřské či rodičovské dovolené nebo studujete či jste v důchodu a chcete si přivydělat, dohoda o pracovní činnosti je dobrým řešením. Výhodou může být pro vás i nárok na dávky a důchod, vyděláte-li si měsíčně více jak 3 000 Kč hrubého, protože tak zaplatíte sociální pojištění. Podepíšete-li prohlášení k dani (tzv. růžový papír), můžete u obou dohod uplatnit slevy na poplatníka, manžela/ku, studenta. Výhodná je i krátká výpovědní lhůta v případě vaší nespokojenosti v práci. Ta činí pouhých 15 dní. DPČ můžete i okamžitě zrušit, je-li to v ní uvedeno.

Nevýhody DPČ

Odvod zdravotního pojištění musí být proveden vždy, bude-li váš čistý měsíční výdělek vyšší než 3 000 Kč. Hodláte-li však pracovat tímto způsobem na více dohod u jednoho zaměstnavatele, pamatujte, že pro odvod zdravotního se příjmy sčítají. Ze zákona také nemáte v případě DPČ nárok na dovolenou (na volnu se však domluvit s vedením můžete). Také nedostanete v případě výpovědi odstupné a ani peníze navíc za práci o víkendech a svátcích. Zdroj: e15.cz

Publikováno: 30. 08. 2020

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková