Také jste si dali za novoroční předsevzetí změnu zaměstnání?

Konec roku je tady a s ním i bilancování nad tím, co se v uplynulých 12 měsících přihodilo. Spousta lidí se rozhodne, že v tom příštím změní něco, s čím nejsou spokojení. Velmi často se jedná o zaměstnání. Jestli jste se i vy rozhodli začít od nového roku v jiné firmě na lepší pracovní pozici, poradíme vám. Hledání nového zaměstnání se vůbec nebojte, nezaměstnanost je v současné době na historicky nejnižší hranici a zaměstnavatelé mají problém shánět pracovníky. Pravděpodobně si budete moci i vybírat. Proto na nic nečekejte a hurá za lepším životem!

Nejdříve si najděte práci snů

Než podáte výpověď ze současného zaměstnání, najděte si novou práci. Zkuste pátrat na internetu, ale nezaměřujte se jen na různé portály s nabídkou práce. Klidně se podívejte přímo na webové stránky firem, v nichž byste chtěli pracovat. Podívejte se, zda někoho neshánějí.

Zaujměte na první dobrou

Jakmile natrefíte na zaměstnání snů, nezbývá než si sepsat životopis. Dnes se prakticky výhradně píše tzv. strukturovaný životopis, což znamená, že vše uvádíte v bodech. Obyčejný černý text na bílém pozadí se ale nenosí. Aspoň pokud chcete zaujmout. Nemusíte být talentovaný grafik, abyste zvládli přichystat životopis, který zaujme na první pohled. Na internetu najdete spoustu vzorů. A to se týká i obsahové stránky vašeho CV. Jestli si nejste jistí, co tam patří a co už ne, podívejte se na vzory životopisu třeba na Hardyn.cz.

Připravte se na pohovor

Jestli zvládnete životopis, pozvou si vás na osobní pohovor. Nebuďte zbytečně příliš nervózní. Když to nevyjde, máte ještě nekonečno dalších možností. Na druhou stranu neberte pohovor úplně na lehkou váhu. Slušně se oblékněte, nepřežeňte to s make-upem ani parfémem a zjistěte si něco o firmě, kam jdete.

Rozvažte stávající závazky

Jestli to všechno vyjde, zbývá vám už jen jediné – podat výpověď z pracovního poměru se současným zaměstnavatelem. Musí být podána písemnou formou, buď se s ní tedy vydáte do firmy osobně, nebo ji zašlete jako doporučený dopis. Od následujícího měsíce pak začíná běžet standardní dvouměsíční výpovědní lhůta. Jestli potřebujete do nového zaměstnání nastoupit dřív, nezbývá vám než se zkusit dohodnout se současným zaměstnavatelem. Vyjít vám vstříc však není jeho povinností. Chcete-li se podívat, jak by měla vůbec výpověď z pracovního poměru vypadat, hezký vzor najdete opět na Hardyn.cz.

Publikováno: 31. 12. 2018 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková