Co hrozí při nelegálním zaměstnávání?

S nelegálním zaměstnáváním se můžete setkat opravdu často. V současné době je práce bez pracovní smlouvy, dohody o provedení práce nebo bez dohody o pracovní činnosti stále častěji se vyskytujícím jevem, který je však protizákonný. Zaměstnavatel v případě, že dojde k odhalení nelegálního zaměstnávání, může dostat pokutu sahající do několika milionů korun. On však nezůstane bez pokuty jediný. I člověk, který takzvaně načerno pracuje, dostane pokutu, která může sáhnout až do stovky tisíc korun. V případě, že zvažujete začít pracovat načerno, měli byste si uvědomit, že vám nehrozí jenom pokuta. Hrozí vám kromě toho také mnoho dalších věcí.

Co hrozí při nelegálním zaměstnávání?

Nemusíte dostat zaplaceno. To je první věc, která hrozí. Vaši odměnu za vykonanou práci nemáte nijak smluvně podloženou, zaměstnavatel vám ji nemusí vydat. Neuspěli byste v takovém případě ani u soudů, spíše byste odešli s pokutou. Také hrozí to, že pokud zaměstnavatel nechce, abyste pro něj pracovali, nemáte nárok na žádné odstupné. V případě pracovního úrazu nebo nemoci nemáte nárok ani na náhradu mzdy, jelikož vám není placené ani zdravotní, ani sociální pojištění. V případě, že by se zjistilo, že jste zapsaní na úřadu práce, zároveň si však přivyděláváte načerno, automaticky byste byli vyřazení z evidence a veškeré pojištění si musíte platit sami. A samozřejmě se nelegální zaměstnávání odrazí na vašem důchodu, na který možná ani nebudete mít nárok.

Stop nelegálnímu zaměstnávání

Nelegální zaměstnávání nevěstí nic dobrého. Zaměstnanci jenom riskují, zaměstnavatelé riskují taktéž, a to jenom kvůli nižším odvodům či nižším daním. Pokud zaměstnavatelé nechtějí oficiálně zaměstnat pracovníky z důvodu toho, že nerozumí BOZP nebo PO, mohou se obrátit na experty z firmy Extéria, kteří se o vše, co s BOZP a PO souvisí, postarají.

Publikováno: 31. 07. 2019

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková