Mají klasické e-cigarety ještě budoucnost?

Když byla na začátku nového tisíciletí uvedena první e-cigareta, strhla se velká vlna nadšení. Pro některé dlouhodobé uživatele tabákových výrobků tato senzace představovala technologický pokrok, který by mohl přispět k tomu, aby se jejich drobný zlozvyk mohl stát ospravedlnitelnějším a ohleduplnějším k jejich zdraví. Podle prodejců se mělo jednat o přelomový produkt, který díky absenci některých škodlivých látek, představoval šetrnější variantu ke zdraví. Samotný způsob užívání byl také popisován jako inhalace páry, což evokovalo dojem, že jsou tyto nové produkty opravdu zázrakem na trhu tabákových výrobků.

Kde leží pravda?

Realita však byla bohužel poněkud odlišná. Přestože e-tabákové výrobky opravdu neuvolňují tolik škodlivých látek, které jsou spojované primárně s procesem hoření, stále s jejich užíváním souvisí vstřebávání jiných, pro tělo nepříznivých látek. Sen o zdravotní nezávadnosti se rozplynul tak trochu jako pára nad hrncem. Myšlenka alternativních tabákových výrobků však na jistou dobu sklidila úspěch, a přes prvotní uvadnutí nadšení, jistě zasela semínko úspěchu pro další posun tabákového průmyslu.

Znovu a lépe

Možnost stále se držet svých předchozích zvyků a nemít neustále na paměti veškerá zdravotní rizika s nimi spojená, se ale konzumentům zalíbila. Když se tedy na trh dostaly další tabákové alternativy, svou cílovou skupinu si našly hned a staly se tak neodmyslitelnou součástí tabákové výroby. Jejich vývoj jde stále dopředu a cílem prodejců je zákazníkovi přinést produkt, který se podobně jako první pokusy v této oblasti snaží předcházet nežádoucím účinkům jakožto:

  • Vstřebávání velkého množství škodlivých látek.

  • Nežádoucí zápach.

  • Žloutnutí zubů.

V současnosti se trendem staly zařízení na zahřívání tabáku, jako například Pulze. Jedná se o příjemný způsob nahrazení klasických produktů, který díky jedinečné technologii značně omezuje vstřebávání toxinů do těla. Zároveň na rozdíl od klasických výrobků Pulze nabízí širokou nabídku příchutí.

Co bude dál?

Dle aktuálního nákupního chování spotřebitelů jde s určitostí říct, že tyto produkty rozhodně mají potenciál. Konzumenti zkrátka nechtějí přijít o tento prožitek a zároveň vyhledávají méně škodlivé varianty. Původní klasické e-výrobky však postupně začínají upadat v zapomnění. Jejich odkazem do budoucna však rozhodně zůstává impuls k posunu tabákového průmyslu.

Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 03. 11. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková