Čistý a útulný domov bez plísní a zápachu? S odtahovými ventilátory určitě!

Pára v koupelně, zatuchlý vzduch na toaletě nebo pachy z kuchyně nejsou to, co by vás mělo vítat u dveří vaše bytu nebo domu. Naopak domov by měl vonět čistotou a pohodlím, protože skýtá pro rodinu útočiště a jistotu. A k té rozhodně nepatří vysoká vlhkost vzduchu, plísně nebo zápach, které se z některých místností linou. Nepomáhá ani otevírat okna, jedinou možností, jak tyto situace řešit, je pořízení odtahových ventilátorů.

Co je odtahový ventilátor?

Co si představit pod pojmem odtahový ventilátor? Odtahový ventilátor je zařízení sloužící k odsávání vzduchu v místnosti a může být osazeno čidly pro spuštění při zvýšené vlhkosti nebo zápachu v dané místnosti, což je výhodné při koupání nebo vaření. Automatické spuštění naopak zajistí při návštěvě toalety nebo koupelny světelné čidlo. Výhodou některých modelů odtahových ventilátorů je možnost ovládání přes mobilní telefon a lze tak prostor odvětrat na dálku, k tomu všechny disponují funkcí časového doběhu.

Do všech typů staveb včetně paneláků

Kam se hodí odtahové ventilátory? Rozhodně nejsou určeny jen do novostaveb, ale mají široké použití ve všech typech domů včetně paneláků. Určité typy odtahových ventilátorů jsou totiž určené také pro použití do stoupaček, což se hodí pro odvětrávání malých panelákových koupelen, toalet nebo kuchyní, aby se vlhkost nešířila spolu s kuchyňskými pachy do všech pokojů v bytě po vaření nebo pečení, případně po při připálení hrnců a pánví.

Snadná instalace a nízká energetická náročnost

Instalace zařízení je poměrně snadná, odtahové ventilátory se zapouštějí do zdi nebo stropu, aby nenarušovaly ráz dané místnosti, a jsou v neutrálním bílém provedení. Nezatěžují peněženku vzhledem k velmi nízkému příkonu, lze je tak používat často dle potřeby, a ne s ohledem na úsporu energií. To se hodí pro odvětrávání koupelen, kde se hromadí pára, která způsobuje pocení zdí a umožňuje vznik zdraví škodlivých plísní.

Publikováno: 24. 04. 2021 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková