Chcete si užít pobyt na balkóně bez připálených stehen od rozžhavené židle?

Zima je pro mnohé z nás dobou odpočinku. Dny jsou kratší, sychravé počasí nás drží v teple a suchu domova… Jsou to ideální dny na přípravu na jaro a léto. A venkovní posezení je jednou z položek, kterou jistě budete mít rádi vyřešenou dříve, než teplé dny nastanou. Pro ty, kteří nemají možnost posedět si na zahradě, je balkón často jediný způsob, jak si v létě užít slunečný den bez nutnosti vyjít si do parku. Slunce však může v horkých dnech dosáhnout nevítané intenzity. Vhodné stínění tento problém snadno vyřeší.

Co zvolit pro zastínění balkónu?

Slunečníky

Slunečník je nejlevnější způsob, jak získat na balkóně stín, ale samozřejmě není tak odolný proti poryvům větru nebo průtrži mračen. Navíc pokud je váš balkón malý, zabere vám cenné místo.

Balkónové markýzy

Pokud hledáte něco s delší životností a větší praktičností, pak byste se rozhodně měli zamyslet nad balkónovými markýzami. Mají daleko větší odolnost, takže se hned neponičí při nepříznivém počasí (přesto by se při bouřce měly preventivně zatahovat).

Je u nich také daleko větší možnost výběru, co se týče designu.

Markýzy na balkón se od těch klasických liší tím, že jsou daleko menší a přiléhají rovnou ke stropu. Stejně jako u jiných venkovních markýz je lze doplnit o čidla, která je stáhnou při silném větru, aby nedošlo k jejich poškození. Lze u nich také nastavit žádaný sklon (až 80 stupňů). Pro ještě větší ochranu před sluncem si také můžete pořídit boční markýzu.

Jedna z dalších výhod stínění markýzami je ta, že i do určité míry limitují průnik paprsků proudících do bytu a lépe tak zabraňují přehřívání interiéru.

Můžete si také zvolit způsob ovládání – manuální nebo elektrické.

Balkónové rolety a žaluzie

Další možnost, jak si zastínit balkón jsou rolety a žaluzie. Vnější rolety nebo žaluzie poskytují efektivnější stínění než ty vnitřní, protože zabraňují nejen průchodu světla, ale také tepla, což je jejich hlavní výhoda oproti markýzám. Někdy však není možné tento způsob stínění nainstalovat.

Nabízí se několik možností, jak balkon zastínit. Záleží hlavně na vašich prostorových možnostech, financích a vašem vkusu. Připravte se na horké letní dny už dnes. Zima se totiž může znenadání přeměnit v letní dny, ani se nenadějete.

Publikováno: 30. 01. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková