Vyvracíme nejčastější pověry o řízení auta

Určitě jste slyšeli spoustu tvrzení o řízení a byli jste překvapeni, jak rychle se tyto mýty mezi lidmi šíří. Podívejte se s námi na nejrozšířenější z nich a konečně nahlédněte i pod pokličku. Zjistěte, jak to ve skutečnosti je a buďte to vy, kdo druhým vysvětlí, jaká je pravda.

1. pověra – Ženy nejsou dobré řidičky

Častou hláškou mnoha mužů, ale dokonce i žen je tvrzení, že ženy nejsou dobré řidičky. Někteří to zdůvodňují tím, že nemají dobrý orientační smysl, jiní tvrdí, že se u řízení nesoustředí a všímají si mnoha věci najednou. Ve skutečnosti mohou ženy řídit stejně dobře jako muži a na pohlaví v tomto případě opravdu nezáleží.

2. pověra – Autoškola vás nenaučí řídit

Mnoho lidí si myslí, že je autoškola k ničemu a nedokáže naučit řídit. To stejné by se však dalo tvrdit o škole nebo o jakémkoliv kurzu nebo jiné vzdělávací instituci. Pokud chcete umět opravdu dobře řídit, rozhodně vám nebude stačit pouze autoškola, ale musíte jezdit i posléze. Autoškola je však prvním, a dokonce i povinným krokem, kde si někteří z vás poprvé sáhnou na volant. Snažte se vybrat dobrou a kvalitní autoškolu, jako když vybíráte například dobrý servis pro opravu tachometru. Dávejte pozor, nechte si poradit a poté pravidelně trénujte.

3. pověra – Jet na neutrál je nebezpečné

Profesionální řidiči vám radí, abyste si občas vyřadili a jeli na neutrál. Odjinud jste však slyšeli, že je jízda na neutrál nebezpečná. Jak to tedy je? V každém případě musíte vědět, kdy je možné neutrál zařadit. Je to v případech, kdy nebudete potřebovat intenzivně brzdit. Například při jízdě z prudkého kopce nebo při rychlejším vjíždění do křižovatky to nebezpečné být může. Při pomalé a klidné jízdě, kdy nikoho neohrozíte je to však ekologické i ekonomické.

4. pověra – Rozjedete se jen na zařazenou jedničku

Slyšeli jste už i tvrzení, že jakmile strčíte autoklíč s imobilizérem do zapalování a nastartujete, je možné se rozjet jen na zařazenou jedničku? V tomto případě se nejedná o pověru, ale spíš doporučení. Rozjedete se na dvojku, dokonce i na trojku, ovšem ničíte si zbytečně spojku.

5. pověra – Vždy musíte pevně držet volant

Poslední pověra je také rozšířená. Někdy ji můžete slyšet v autoškole, v jiném případě například od spolujezdců, kteří ani řidičský průkaz nevlastní. Vždy pevně držet volant je stejný nesmysl, jako kdyby vám někdo řekl, ať neřešíte opravu řídící jednotky. V takovém případě se nikam nepohnete. Volant byste totiž měli držet vždy lehce tak, abyste měli přesnou stopu. Při nouzových situacích je občas nutné chytnout volant pevněji, ale při vyšších rychlostech může být svírání volantu i nebezpečné.

Znáte další pověry o řízení, kvůli kterým máte například strach řídit auto?

Publikováno: 18. 05. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková