Moody's snížilo hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruské federace

Šestého března ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska. Nyní se tak stalo o další, konkrétně čtyři, stupně.

Druhá nejhorší známka

Hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruské federace se nově dostalo podle ratingové agentury Moody's na úroveň Ca. Tato úroveň je přitom druhá nejhorší známka, jakou v ratingové agentuře je možné dosáhnout. Podle agentury se dá očekávat, že další opatření ruské centrální banky, která budou mít za cíl omezit pohyb kapitálu zřejmě naruší celkové splácení zahraničního dluhu, který Ruská federace má. Devizové kurzy se v poslední době chovají nepředvídatelně. Je třeba stále sledovat, co určuje měnová kalkulačka.

Minulé snížení o šest stupňů

Již během minulého týdne došlo ke snížení ratingu Ruské federace o šest stupňů a země se dostala na úroveň B3. Tato kategorie je již v mezi, kdy se jedná o neinvestiční kategorie. Následné snížení ještě více promítá pád ruské ekonomiky. Stupeň Ca již znamená velmi nízkou perspektivu v rámci splácení závazků.

Bude Ruská federace schopna splácet dluhy?

Agentura Moody's uvedla, že dalším snížením ratingu Ruské federace se obává, zda bude země ochotna a schopna splácet dluhy. Podle agentury existuje pravděpodobnost, že se držitelé ruských dluhopisů ze zahraničí mohou dočkat toho, že ze svých investic se jim podaří získat zpět pouze jen určitou část.

Vyplacení jen pro místní majitele

Ruská centrální banka zakázala výplaty ruských státních dluhopisů lidem z jiné země. Kupóny, které byly splatné ve středu, tak byly vyplaceny jen tuzemským majitelům. Tento krok oznámil ruský Národní depozitář pro vypořádání.

Důsledky sankcí

Celý kolotoč se roztočil poté, kdy Ruská federace zaútočila na svrchovaný stát. Po vpádu vojsk na Ukrajinu se mnoho zemí rozhodlo pro rozsáhlé sankce, které mají za úkol odradit Rusko od páchání válečných zločinů. Sankce v sobě zahrnují také zmrazení zahraničních aktiv ruské centrální banky. Promítlo se také vyloučení některých bank Ruské federace z mezinárodního platebního systému SWIFT. Rating Ruska se stále více snižuje.

Publikováno: 31. 03. 2022

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková