Svým botám dopřejte náležitou péči, a potom vám dlouho vydrží

Hlavními nepřáteli obuvi jsou sůl, sníh, voda a nečistoty, které se mohou negativně podepsat nejen na vzhledu, ale také životnosti. Péče o boty by měla začínat nejdůležitějším krokem, a to impregnací. Pokud ji totiž vynecháte nebo provedete nesprávně, rutinní péče ztratí smysl a nepomůže obuv ochránit. V následujících řádcích vám prozradíme, co byste měli o impregnaci jako takové vědět.

Co je to impregnace?

Slovo impregnace je odvozeno od italského slovesa „impregnare“, které v překladu znamená vstřebávání účinné látky. Impregnační látka se vstřebává do obuvi a činí její povrch odolným vůči vnějšímu prostředí. Impregnace na boty chrání textilní, semišové i kožené povrchy. Obuv je potom odolná vůči vodě, vlhkosti, špíně a nečistotám.

Jak často by se měla obuv impregnovat?

Spousta lidí se mylně domnívá, že impregnace na semiš a další materiály se používá pouze u nových bot. Nicméně aby se dobrý stav obuvi udržel po delší dobu, je nezbytné ji impregnovat pravidelně, protože povrch se na určitých místech odře a impregnační prostředek zmizí. Doporučuje se impregnovat boty každé desáté nošení, případně alespoň jednou za dva týdny. Nejlepší je nanést impregnaci nikoliv před odchodem z domu, ale až po návratu, aby mohly boty uschnout. Proces sušení trvá několik hodin. Pamatujte však na to, že by boty neměly být uloženy blízko radiátoru, protože by došlo k zvrásnění kůže. Zakoupit můžete krém na kožené boty, ale i impregnační prostředky na semiš, textil, imitaci kůže a podobně.

Jak správně impregnovat obuv?

Před impregnací je důležité obuv vyčistit a odstranit z ní veškeré nečistoty. Poté ji nechejte přirozeně vyschnout. Jestliže máte impregnaci ve spreji, stříkejte ho ve vzdálenosti 20 až 30 centimetrů od boty. Nezapomínejte na podrážky, tkaničky a další detaily.

Publikováno: 29. 11. 2022

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková