Spolehlivé nástroje pro výrobu? Kalibry

Ve strojírenství se nevyrábí pouze výsledné produkty, ale zapotřebí jsou i vzory, podle nichž tyto výrobky jsou jeden jako druhý. Jak se těmto vzorům říká? Kalibry.

Závitový kalibr – k čemu slouží?

Co jsou kalibry? Jde o porovnávací měřidla, která hodnotí vnější a vnitřní tvary. Pomáhají tak kontrolovat, zda jsou rozměry zhotovených výrobků podle projektů. Kalibry vypadají nenápadně, ovšem jde o nejspolehlivější měřidla. Ne všude se totiž dostanete pravítkem a 3D objekt, jeho vnitřní útroby a záhyby pak sotva přeměříte na milimetr přesně. Kalibr je tedy šablonou, kterou jen přiložíte a hned zjistíte, jestli má produkt dané parametry. Tento nástroj má dvě strany. Jednu tzv. dobrou, druhou tzv. zmetkovou. Dobrá strana se musí vejít do otvoru, zmetková pak nikoli. Pokud je to naopak, rozměr je špatný a výrobek je taky zmetek.

Kalibry na Nastroje.cz

Existuje mnoho těchto nástrojů, nejčastěji se aplikuje závitový kalibr. Ve strojírenství se používají i další druhy kalibrů, mohou být i ploché ve tvaru kužele, také lze vyhotovit nástroj podle vašeho přání, protože samozřejmě každý produkt má tvary jiné. Můžete využít i kalibrační trny, závitové kalibrační kroužky a další příslušenství, záleží na tom, jak je produkt specifický. Existuje i válečkový kalibr. Ten má o třetinu kratší zmetkovou část, vypadá jako oboustranný šroubek. Dobrá část válečkového kalibru musí opět projít dírou, zmetková ne. Výhodou kalibrů je, že se neopotřebují, takže nemění velikost či tvar. To je důležité, protože i minimální odchylka ve velikosti a tvaru má vliv na celý výrobek. Kde kalibry najdete? Na Nastroje.cz. Jde o firmu, která se 20 let specializuje na dodávky nástrojů a měřidel pro obrábění kovů. Výrobky jsou určeny především pro profesionální průmysl, kde musí splňovat nároky na vysokou kvalitu a dlouhou životnost. Mají dodavatele domácí i zahraniční, kteří splňují ty nejvyšší nároky a požadavky.

Publikováno: 26. 06. 2023

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková