S kalibry snadno zkontrolujete nejen závity

Ve výrobních podnicích a řemeslných dílnách jsou rozměry velice důležité, mnohdy až klíčové. Pokud chcete snížit zmetkovost na minimum, nepodceňujte kontrolu, k čemuž slouží právě kalibry. Při neustálém přeměřování posuvným měřítkem byste totiž ztratili spoustu času, nakonec by práce byla neefektivní a zdlouhavá.   Ve výrobě se proto používají kalibry, které jsou rozdělené na spoustu kategorií. Setkáte se například i s označením jako M42×1,5. Kalibr by se dal charakterizovat jako chytrý pomocník, s nímž poměrně rychle zjistíte, jestli má závit potřebné rozměry.

Kalibr neměří, kontroluje správnost

Kalibry nejsou měřidla, protože nedisponují stupnicí. Kalibr tedy neslouží ke zjišťování rozměrů, jen vám prozradí, jestli výrobek má správné rozměry, nebo ne. Velice používané jsou například válečkové kalibry, které jsou vybaveny dvěma stranami. Jedna strana je dobrá, druhá zase zmetková. Kalibr funguje tak, že dobrá strana by měla jít nasadit na výrobek, zmetková nikoliv. Pokud je tomu naopak, jedná se o zmetek, a tak odhalíte třeba špatné nastavení výrobního stroje a podobně. Jednotlivé kalibry jsou vyrobeny k ověření konkrétního rozměru, přičemž některé varianty jsou typizované, jako je například M42×1,5. Vyrobit si však můžete nechat i specifické provedení.

Široký sortiment kalibrů

Válečkové kalibry jsou jen jednou z možností, ještě narazíte na kalibry závitové a třmenové. S některými kontrolujete hloubku, jinými průměr a dalšími závity. Jestliže hledáte bohatou nabídku kalibrů, podívejte se do portfolia společnosti Michovský-TOOLS s.r.o., která si nechává záležet na precizním provedení. Samozřejmostí je vysoká životnost, protože kalibry jsou zhotoveny z odolných materiálů, které zvládnou i nadměrné používání. Michovský-TOOLS s.r.o. vám v případě potřeby zhotoví kalibr na míru podle dodaného výkresu.

Publikováno: 24. 01. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková