Temná zóna medicíny

Farmacie má v rukávu léky, které mají celou řadu negativních účinků. U některých potíží jsou ale jasnou volbou a organismus dostane velký zásah, ze kterého se bude vzpamatovávat hodně dlouho. Je tohle cesta, jak překonat závislosti a útrapy?

Není lék jako lék

Léčba závislosti, úzkostí nebo gamblerství je velký zásah nejen pro pacienta, ale pro celou jeho rodinu a blízké okolí. Naruší se osobní vztahy, nastanou komplikace v práci, každý se na člověka dívá skrz prsty. Za životní nápravu to ale dozajista stojí. Někdy se ale situace vyvine tak, že podpora okolí a terapie nestačí. A bez pomoci léků to není možné ukočírovat.

Je ale berlička od farmaceutického průmyslu to, co lidem skutečně uleví? To se nedá jednoznačně říct. V začátku ano, po čase těžko.

Antidepresiva jsou vysoce účinná. Většinou. Existují ale případy (především u gramnegativních bakterií, které mohou některé drogy aktivovat a pomoci jejich množení), které jsou vůči nim rezistentní. I tak jde ale o medikamenty, které jsou nedílnou součástí léčby většiny závislosti, jako jsou ty na alkoholu nebo na drogách, při úzkostech a syndromech vyhoření.

Paradox v akci

Jejich největší problém ale tkví v tom, že mají celou řadu negativních účinků, které si mohou v krajním případě odporovat s tím, proti čemu mají bojovat. Je to začarovaný kruh, kdy na jedné straně léky nepříjemné projevy závislosti pacient tlumí a na druhé je vyvolává.

Mezi ty nejhorší stopy užívání antidepresiv patří následující:

  • sexuální potíže (ztráta libida, neschopnost dosáhnout orgasmu, problémy se zvlhčením sliznic a ejakulací, priapismus)

  • živé sny a noční můry

  • ztráta motivace, agrese nebo naopak apatie

  • nadměrné pocení a výrazné přibírání hmotnosti

  • svalový třes a bušení srdce

  • nechutenství nebo naopak pociťování neustálého hladu a žízně

  • problémy se spánkem, insomnie, ospalost během dne

  • bolesti hlavy, kloubů, nedokrvování končetin

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková