Jak čistit matrace a zachovat jim dlouhou životnost

Na matracích trávíme v průměru osm hodin denně. Málokdy si ale uvědomujeme, nakolik jsou i sebevíc kvalitní matrace vystavovány působení potu, prachu, roztočů či nečistot. Faktem je, že významně. Proto je nanejvýš důležité čas od času matrace pořádně vyčistit. Jak, s tím už vám poradíme.

Začněte vysavačem

První volbou při udržování matrací v dobré hygienické kondici je použití vysavače. Ten je ideální využít vždy, když převlékáte prostěradla. Pomůže vám odstranit veškerý prach, nečistoty, pyly, ale částečně i pot a veškeré další tekutiny, které matrace v průběhu používání absorbuje. Ideální je použít speciální tenký nástavec se štětinkami na vysávání tkanin, kterým poctivě pomalu vysajete každý centimetr vaší matrace. A to nejen shora, ale i v boku a zespod.

Zkuste osvěžovač

Ačkoliv vy jistě žádné nežádoucí pachy v matraci nevnímáte, jistě neuškodí dodat jí svěží vůni. K tomu skvěle poslouží osvěžovač tkanin či přímo osvěžovač matrací. Pohodlně si ale vystačíte třeba i s obyčejnou jednou sodou, kterou nasypete na matraci a následně nasucho vydrhnete kartáčem tak, aby se lehce dostala i do matrace. Po půl hodině (nebo i delší době) sodu jednoduše vysajete. Čím větší matrace, hlavně ty na velkou postel, například matrace 200x200 mají malou prodyšnost.

Zbavte se skvrn

Pokud se mezičasem na vaší matraci objevily skvrny, ať už od tělesných tekutin, nebo jídla, vyčistěte je vhodným čisticím prostředkem. Na krev či moč můžete kromě specializovaných přípravků použít třeba i peroxid vodíku se saponátem na nádobí a jedlou sodou, případně prací prášek (tekutý, nebo sypký smíchaný s trošičkou vody). Na skvrny od jídla skvěle funguje saponát, žlučové mýdlo nebo čpavek.

Používejte chrániče matrace

Pokud zatím svoje matrace nechráníte, zvažte investici do chrániče matrace. Vyhnete se skvrnám na matraci, omezíte pronikání prachu i potu do matrací a zvýšíte tak značně jejich životnost. Chrániče jsou přitom investicí v pouhých řádech stokorun. Chrániče matrací přitom jednoduše a efektivně můžete prát v pračce, čímž získáte dokonale čistý a hygienický prostor pro spánek.

Publikováno: 24. 03. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková