Proč euro oslabilo?

Dění na trhu s velkým zájmem sledují nejen investoři, ale prakticky všichni ti, kteří jsou postižení tíživou ekonomickou situací. Vývoj měn a devíz totiž do jisté míry napovídá, jak na tom reálně jsme a co konkrétně nás může ještě ovlivnit. Z posledních informací z forexového trhu vyplývá, že kurz dolaru byl značně posílen. Dolar je aktuálně nejsilnější ve své historii, což se o euru říct bohužel nedá. Kurz eura je nyní znatelně oslaben. Nabízí se však otázka, proč tomu tak je?

Co negativně ovlivňuje eurozónu?

I když není euro naší státní měnou, přesto nás jeho stav velmi ovlivňuje. Dopady na euro se do jisté míry rovnají dopadům okolností a různých faktorů na eurozónu jako takovou. Podle posledních informací na aktuální stav evropské ekonomiky nejvíce dopadá stále probíhající konflikt na Ukrajině, který se nese už několik dlouhých měsíců. V našem případě nás ovlivňuje hlavně po energetické stránce. Vysoké ceny energií jsou výraznou složkou aktuálních evropských inflačních tlaků. Dlouhodobá tržní inflační očekávání jsou ukotvená na zhruba 2 % čili výhled spotřebitelů je vyšší. Narůstají však dlouhodobá inflační očekávání profesionálních prognostiků, což může mít také jistou měrou vliv na aktuální hodnotu eura jako měny.

Obavy o pokles ekonomické aktivity

Jelikož se sešlo mnoho událostí s očekávanou recesí, která je pravděpodobně nevyhnutelná, dochází také ke vzniku obav o pokles ekonomické aktivity. To se projevilo hlavně na dluhopisovém trhu, kde se hodnotí aktuální situace jako za nejslabší ekonomický výhled.

Září může být lepší

Aby však těch špatných zpráv nebylo málo, očekává se, že září by mohlo být o něco lepší. I když samozřejmě může přijít ještě řada dalších ran pod pás, nová vládní zavedení a opatření, také oživení ekonomiky po létě by mohlo vést k opětovnému posílení eura alespoň o zlomek.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková