Pohyb v létě – jak se udržet v kondici a neublížit si?

V létě máme ke cvičení asi největší motivaci. Právě v tomto ročním období totiž odhalujeme těla nejvíce. Navíc krásné počasí nás láká k větší aktivitě. Jakmile ale teploty letí strmě vzhůru a překračují magickou třicítku, je třeba pohyb provozovat s rozmyslem a zvýšenou opatrností. Jak tedy sportovat, abychom dosáhli kýžených výsledků, ale zároveň si neublížili?

Dodržujte pitný režim

Při intenzivním cvičení, kdy se z těla odpařuje velké množství potu, může rychle dojít k dehydrataci. Proto si víc než kdy jindy musíte hlídat pitný režim. Nedostatek tekutin se navíc může projevit také bolestí hlavy, únavou či křečemi. Základ by měla tvořit čistá voda bez bublinek a jen mírně ochlazená, abyste zabránili šoku organismu. Dobrou volbou je také šťáva s citronem, která vám kromě vláhy dodá i vitamíny a energii. Snažte se pít průběžně během cvičení, před ním i po něm.

Volte vhodné aktivity

Velké teplo náš organismus zatěžuje, může tak dojít k jeho přehřívání. To se projeví křečemi, vyčerpáním nebo dokonce kolapsem. Volte spíš pomalejší druhy cvičení, jako je jóga nebo pilates. Vhodné je také plavání, které zcela neprávem patří k podceňovaným pohybovým aktivitám. I při něm se ale dá skvěle hubnout, při svižném plavání můžete spálit klidně až 500 kalorií za hodinu. Zcela vyvarovat byste se naopak měli dlouhotrvajícím a vytrvalostním sportům, jako je běh nebo horolezectví. Řiďte se rozumem, pokud cítíte, že už nemůžete, začíná se vám točit hlava nebo vám před očima poletují mžitky, dejte si pauzu. Rozhodně není třeba trhat rekordy.

Správně se oblékněte

Důležité je zvolit na cvičení správné oblečení. Zapomeňte na vytahané tepláky a nefunkční materiály. Vyberte si účelné kousky, ve kterých bude pohyb radostí a nikoli utrpením. Oblečení pro sport se odvíjí od zvolené pohybové aktivity, v záloze byste vždycky měli mít dlouhé funkční legíny a volné sportovní triko z přírodních materiálů, které využijete třeba i na procházky do přírody. V opravdu horkých dnech pak vyměňte upnuté legíny za vzdušné kraťasy na cvičení. Zapomínat byste neměli ani na pokrývku hlavy, úpal nebo úžeh vás totiž mohou na několik dní zcela vyřadit z běžného „provozu“. Tak sílu slunce nepodceňujte!

Publikováno: 27. 07. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková