Pohádkové večery na peci aneb Jak vybrat správná kamna?

Zimní měsíce v běžném pracovním týdnu jsou poměrně náročné, proto mnoho z nás odjíždí na své chalupy a chaty nebo si dopřejí chatová lákadla domů. Jedním z takových prvků jsou krbová kamna. Kdo by si nelehnul na pec jako pohádkový Honza s pořádně tlustou knihou, talířem domácích buchet a výhledem na zasněženou krajinu? Ať už vybíráte kamna na chalupu nebo si tuhle libůstku chcete pořídit domů, poradíme, jak na to.

Určete si potřebný výkon

Zásadní otázkou před vyhledáváním dodavatelů a jejich ceníků na internetu je, jak velkou výhřevností musí kamna disponovat a jaké jsou tepelné ztráty v domě či chalupě, ve které mají kamna stát. Je velmi zásadní určit si, zda chceme vytápět celý dům nebo pouze pár místností, proto se dobře zamyslete nad svými možnostmi, které obnáší zcela jiný přístup a jiné ceny.

Chcete vařit nebo topit?

Neméně důležitou otázkou je i to, zda chceme kamna využívat pouze na výtop nebo v nich i vařit. Pokud je pro nás důležité vaření, je nutné zvolit sporák. Jestli však chceme pouze lenošit na peci a vaření je otázkou kuchyňských spotřebičů, volíme variantu pouze k vytápění. I zde se samozřejmě mění cena a použitý materiál.

Vyberte si kvalitního dodavatele

Krbová kamna s pecí jsou poměrně velkou investicí, u které se vyplatí nepodcenit přípravu a vyhledat co nejlepšího dodavatele. V dnešní době se nestačí dívat jen na webové stránky každého z nich, ale i na sociální sítě či diskuzní fóra, abychom se dozvěděli, jak jsou zákazníci spokojeni s odevzdanou prací.

Zvolte ideální palivo

Je důležité si rozmyslet, jakým palivem chceme kamna vytápět. Ať už zvolíme dřevo nebo dřevěné brikety, určitě nešlápneme vedle. Pokud zvolíme dřevo, je nutné volit to pořádně proschlé, které bude mít vysokou míru výhřevnosti, jako např. dub či jasan. Musíme však myslet na to, že dřevo je třeba štípat a jinak zpracovávat.

Oproti tomu brikety jsou poměrně elegantním řešením, které díky praktickému balení můžeme skladovat i uvnitř domu a stále si zajistíme čisté a neprašné prostředí. Brikety z tvrdého dřeva se tak mohou stát ideální variantou pro ty z vás, kteří myslí na pořádek a nedisponují velkými dřevníky.

Ať si pořizujete kamna na chatu či domů, přejeme mnoho příjemných chvil strávených na peci.

Publikováno: 26. 01. 2022 / Aktualizováno: 26. 05. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková