Naučte se správnému držení těla

Jak vypadá správné držení těla? K čemu je dobré? A jak se ho tedy naučit? Na to se dnes podíváme v našem článku. Mnoho lidí neví, jak vypadá správný postoj. Celé dny sedíme u počítače, jsme shrbení a všechno nás bolí. Často si pak říkáme, že s tím nejde nic dělat, ale opak je pravdou.

Jaké problémy způsobuje špatné držení těla

Mezi časté problémy lidí se špatným postojem patří vyklenutí páteře a s ním související kulatá záda, prohnutí v oblasti bederní páteře v důsledku ochablých břišních svalů, plochá záda, či skolióza páteře. Postoj těla také patří mezi neverbální komunikaci a leccos o nás prozradí. Největším problémem však je, že mnoho lidí ani neví, jakým způsobem docílit správného postoje.

Správný postoj

Správný postoj těla se týká vzájemného postavení chodidel, kotníků, kolenou, kyčlí, páteře, lopatek, ramenou a temena hlavy. Chodidla a kotníky mají být postaveny na šířku pánve, váha těla rovnoměrně rozložená na chodidlech a zpevněné kotníky. Kolena jsou stabilizovaná přímo nad kotníky. Pánev a bederní oblast zad není ani podsazená ani prohnutá. Ramena a lopatky jsou roztažené do strany, mírně stažená dozadu a dolů. Páteř je vytažená až do temene hlavy. Následně už zbývá tento správný postoj dodržovat a zapojovat i při běžných činnostech.

Cvičení

Pro docílení správného postoje zvolte přirozené pohyby, jako je chůze a běh. Pokud vám však běh nic neříká, můžete využít některou z aerobních aktivit – HIIT nebo bosu. Důležité je držet správný postoj i během sezení za počítačem. Jednou za čas byste vždy měli vstát, protáhnout se či si trošku zacvičit. K správnému držení těla během cvičení vám pomůže balanční podložka. Pracujete – li často z domu, můžete židli u pracovního stolu občas zaměnit za gymnastický míč. Sezení na něm vás donutí používat stabilizační svaly a tím udržovat správné držení těla. První výsledky při snažení o správné držení těla by se měly dostavit během několika týdnů. Je však důležité nic nepřehánět a nejlépe se poradit s fyzioterapeutem. Jinak by vám cvičení a balancování doma mohlo ještě přitížit.

Publikováno: 25. 07. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková