Pelety jako topivo mají spoustu výhod

V dnešní době se ve velkém dbá na ekologii, v úvahu byste ji měli vzít i při výběru, čím budete doma topit. Za ekologické palivo je obecně považováno dřevo, protože jde o obnovitelný zdroj. Ne každý si ovšem dokáže představit, že by musel neustále řezat a štípat dřevo, nebo s ním aspoň složitě manipulovat. A právě proto se rozšiřuje obliba pelet. Dřevěné pelety jsou vlastně slisované dřevěné piliny a hobliny, které vznikají jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Mají nízký obsah vody a extrémní hustotu, což zaručuje dobrou výhřevnost. Neobsahují žádné dodatečné složky, pohromadě drží tvar celulóza, jež se přirozeně nachází ve dřevě. Při zpracování se zahřeje na 100 °C a stane se lepivou. Pelety bývají někdy nazývány také granule, mají válcový tvar o průměru od 6 do 20 mm.

Pelety jako ekologické topivo

Už jsme si prozradili, že dřevo je obnovitelný, tudíž ekologický zdroj tepla. Dřevní pelety jsou na tom ovšem ještě o kousek lépe. Ostatně, vyrábí se z odpadu, který vzniká po zpracování dřeva a jinak by se vyhodil. Kromě toho mají peletky tzv. nulovou bilanci CO2. To znamená, že se při jejich spalování uvolňuje tolik oxidu uhličitého, kolik strom vytvořil při svém růstu.

Mnohem pohodlnější než dřevo

Peletky jsou vlastně malé válečky, takže se s nimi velmi snadno pracuje. Necháte si dovézt pytle na paletě, tu někam uskladníte a pak už jen přikládáte. Existují i kotle s automatickým dávkováním pelet, takže pak nemusíte chodit přikládat tak často. Cena je přitom výhodná a stabilní. Za poslední roky se příliš nezměnila.

Pelety s dovozem po celé ČR

K nejznámějším společnostem, které nabízí pelety v ČR, patří Optimtop. Aktuálně má akci, kdy nabízí rozvoz po celé ČR zdarma už od jedné objednané palety. Samozřejmě jestliže na topivo nespěcháte, je nejvýhodnější si ho objednat mimo topnou sezónu, tedy zhruba někdy v květnu až červenci. Ani teď ovšem nejsou peletky drahé.

Publikováno: 27. 11. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková