4 triky, jak přimět děti, aby si čistily zuby

Čištění zubů nepatří mezi nejoblíbenější dětské činnosti. Přesto bychom ale neměli polevit. Péče o mléčné zuby je totiž stejně důležitá jako o ty trvalé. Kaz z mléčného zubu se může snadno dostat do zubních kanálků, kde postihne i druhé zoubky. Se správnou dentální hygienou je proto důležité začít co nejdřív. Tady je pár tipů, jak čištění zubů dětem i sobě ulehčit.

Jděte příkladem

Děti rády opakují všechno, co vidí u nás. S čištěním zubů to není jiné. Je proto důležité, aby viděly, že si i my zuby pravidelně čistíme a věnujeme dentální hygieně pozornost. Zkusme si zuby čistit před dětmi. Naši potomci si tak zafixují, že je dentální hygiena nedílnou součástí naší každodenní rutiny. Tento zvyk bychom neměli opouštět ani, když děti trochu povyrostou.

Čištění jako hra

Děti si často nechtějí čistit zuby, protože je to nebaví. Raději než stát u umyvadla, by běhaly po pokoji, hrály si s legem nebo tancovaly. Našim úkolem je proto čištění zubů proměnit v zábavu. Můžeme s dětmi tancovat, zpívat si nebo jim pustit pohádku. Díky písničce nebo pohádce navíc odměříme čas pro čištění dětských zoubků.

Změňte místo

Kdo říká, že se zuby musí čistit jen v koupelně? My dospělí před umyvadlem vydržíme, ale pro děti to bývá problém. Jestliže naše ratolesti nechtějí u čištění zoubků vydržet, zkusme změnit místo. S kartáčkem můžou chodit po bytě, být v pokojíčku nebo v kuchyni. Důležité ale je, abychom dohlídli na to, že si zuby skutečně čistí. Péče o zuby je důležitá nejen u našich vlastní, tedy přírodních, ale i v případě, že máme zubní náhrady, například zubní korunky nebo zubní fazety. Návštěvu stomatologa si užívá málokdo. Strach je přitom úplně zbytečný, protože s dnešními moderními přístroji je většina ošetření bezbolestná. Na děti bychom tento negativní přístup rozhodně neměli přenášet. První návštěvu zubaře zařaďme hned, jak se dětem začnou klubat mléčné zoubky. Návštěva kliniky Mediestetik se tak pro děti stane běžnou záležitostí a my si ušetříme spoustu dětského pláče.

Publikováno: 30. 01. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková