Stal se vám pracovní úraz? Máte nárok na odškodnění!

Pracovní úraz, jak už samotný název napovídá, je poškození zdraví, které se odehraje při výkonu práce. V takovém případě si můžete nárokovat i odškodnění, ovšem není vždy automaticky, v určitých situacích o něj můžete dokonce přijít, například pokud je úraz způsoben tím, že nedodržujete bezpečnost práce. Pracovní úraz je vymezen v paragrafu 271 zákoníku práce č. 262/2006 Sb., kde je také uvedeno, že se nejedná o pracovní úraz, pokud k němu dojde při cestě do zaměstnání a zpět. Současně je v zákoníku práce definováno, jakým způsobem se k dané situaci má postavit samotný zaměstnavatel.

Jak je to s odškodněním?

Hledáte spojenípracovní úrazy odškodnění“? Jeho výše se odvíjí od toho, v jakém rozsahu je poškození zdraví, zda máte trvalé či dočasné následky a podobně. Odškodnění v případě pracovního úrazu je možné žádat vymáhat až tři roky zpětně, protože právě tři roky jsou promlčecí doba. Při odškodnění máte nárok na bolestné, náhradu léčebných výdajů i ztráty mzdy, úrazovou rentu, náhradu za věcnou škodu a za ztížení společenského uplatnění.

Doporučený postup při vymáhání odškodného

Jestliže se vám stane pracovní úraz, ovšem nemáte vůbec zkušenosti s tím, jak v takovém případě postupovat, tak vám prozradíme jednoduché kroky. V první řadě musíte co nejdříve zaměstnavateli oznámit, že se vám stal úraz, aby byl sepsán záznam. Pokud máte nějaké svědky, je to lepší pro vás, neboť okolnosti celého dění potvrdí. Dále požádejte zaměstnavatele, aby s vámi vypracoval záznam o úrazu, jenž je důležitý pro pojišťovnu. Obrátit se můžete i na společnost, která potom jednání s pojišťovnou zajistí za vás. Jedná se například o 1zdravotni.cz, kde vyplníte formulář, odešlete všechny dokumenty a počkáte, než bude případ vyřešen. Velkou výhodou je, že uvedená společnost si účtuje odměnu pouze v případě úspěchu.

Publikováno: 21. 03. 2020

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková