Na citlivou pleť používejte speciální péči

Lidé s citlivou pletí se musí neustále potýkat s nepříjemnými projevy podráždění. Správná péče ale může pomoci tyto problémy zmírnit.

Opatrnost na místě

Sáhnout po jakémkoli krému, namazat se a nepřemýšlet nad následky si může dovolit jen někdo. Majitelé citlivé pleti by ale za podobný prohřešek zaplatili svěděním a dalšími nepříjemnostmi. Pleť má ochrannou funkci, tedy chrání nás proti okolním vlivům a reguluje hladinu hydratace. O to se starají, kromě jiného, také lipidy. Ty mezi kožními buňkami fungují jako pojivo a zachovávají tak pružnost a pevnost pleti. Pomáhají jim také kožní enzymy, jejichž činnost je však u citlivé pleti nedostatečná, pleť ztrácí vodu a umožňuje pronikání dráždivých látek. Nečistoty v ovzduší, UV záření i různé chemikálie v kosmetice a dalších výrobcích jsou pak pro takovou pleť ohrožením a zdrojem podráždění. V běžném životě to znamená, že stačí málo k tomu, aby byla pleť zarudlá, napjatá a svědivá. Tyto a další projevy může pomoci zmírnit vhodná péče o pleť, která pokožku vyživí, dodá jí potřebnou hydrataci a zajistí její regeneraci.

Raději prevence

Citlivá pleť nás okamžitě upozorní, že je něco v nepořádku. Jemné brnění může přejít do svědění a pálení, pleť zčervená a působí napjatě a nezdravě. Následně se může také olupovat, což především u žen způsobuje problémy se vzhledem a může komplikovat společenský život. Pomoci může kosmetika pro citlivou pleť, která je speciálně vyvinuta tak, aby neobsahovala žádné dráždivé látky a pomáhá odstraňovat podráždění a zarudnutí. S podrážděním pleti se ale mohou setkat i ti, kteří mají běžně pleť normální, ale zapůsobilo počasí nebo mechanické podráždění. Když se ale pálení nebo zarudnutí objevuje pravidelně, je vhodnější vybírat přípravky určené pro citlivou pleť.

Publikováno: 01. 12. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková