4 největší cestovatelské trendy pro rok 2019

Trendy ovlivňují snad všechny oblasti a turistika samozřejmě není výjimkou. Nevěříte? Porovnejte způsob, jakým lidé dovolenkovali před padesáti lety s dnešním. Rozdíl poznáte okamžitě. Ale jak je to s trendy pro letošní rok? Podle odborníků se bude typické chování dovolenkářů ubírat následovně.

Co je to mini dovolená? Oproti té klasické nevyžaduje zdlouhavé plánování. Trvá podstatně kratší dobu (může se jednat např. o prodloužený víkend), ale lze ji podniknout takřka kdykoliv. Navíc je finančně dostupnější (mohou za to také levné letenky) a ani není problém ji absolvovat třeba každý měsíc. Většina lidí hodnotí více mini dovolených jako smysluplnější. Dáváme jim za pravdu – proč se plácat 14 dní na jediné pláži, když lze za stejnou dobu poznat minimálně tři zajímavá místa v různých koutech světa? Na Letenkujeme.cz je seženete za hubičku...

Vážně netušíte, co jsou to „insta prázdniny“? Možná jste již tímto způsobem cestovali, aniž byste to věděli. Ze statistiky britské agentury Schofields vyplynulo, že se více než 40 % cestovatelů mladších 33 let při výběru destinace rozhoduje podle toho, jestli je dostatečně fotogenická. Důvod je prostý, mnoho mladých lidí cestuje nikoliv z důvodu zážitků, ale aby se mohli pochlubit na Instagramu.

Ze statistik mnoha významných destinací vyplývá, že turisté utrácí za wellness služby mnohem více než v minulosti. Pro představu: zatímco v roce 2017 to bylo kolem 639 miliard dolarů, v roce 2022 by mělo wellness turistikou protéct 919 miliard dolarů. Způsoby trávení wellness dovolené jsou velmi rozmanité – někteří turisté preferují supermoderní spa centra, jiní dávají přednost přírodním rezortům daleko od civilizace.

Zdá se, že lidé stále méně oddělují práci od rodinného života. Výrazným trendem jsou tzv. „b-leisure trips“ neboli „business mixed with bleisure“. Česky „práce smíchaná s volným časem“.

V praxi to vypadá tak, že cestovatelé vyráží na obchodní cesty, které záměrně kombinují s dovolenou. A naopak – při plánování dovolené nezapomínají na práci.

Publikováno: 19. 02. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Cestování

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: cestování trendy | cestovatelské trendy | trendy v cestování