Matrace je důležitý komponent, který často opomíjíme

Ložnice je místem, kde člověk nabírá síly do nových dnů. Každý večer uléhá s odhodláním dobře se vyspat, dobít energii a dopřát tělu zasloužený odpočinek. Ne vždy se to ale podaří. Pokud je takových bezesných nocí až příliš, zamyslete se, zda jste udělali vše proto, aby váš spánek byl opravdu kvalitní. Mnohdy se problém skrývá právě v matraci.

Odborníci mluví jasně, matrace je základ

Už od dětství je potřeba věnovat výběru matrace dostatečnou pozornost. V raném věku, kdy se tělo ještě jen vyvíjí, je obzvláště důležitá, a to hned z několika důvodu. Tím prvním je samozřejmě správný vývoj páteře, který může nevhodně zvolená matrace silně ovlivnit. V některých případech až tak, že náprava je mnohdy náročná, ne-li nemožná. Dalším důvodem je kvalita spánku. U dětí odborníci z oboru ortopedie doporučují spíš tvrdší matrace, které zajistí dostatečnou oporu zad a zajistí, aby nedocházelo k jejímu prohýbání.

Dětem i dospělým prospívají tužší lůžka

Pokud dítě získá správný spánkový návyk, velmi pravděpodobně si jej odnese i do dalšího života. To znamená, že bude i v dospívání a dospělosti preferovat spíš tvrdí matraci. Pro páteř to představuje dobrou zprávu, protože se tím zamezí vzniku nechtěných deformit či jiných obtíží. Na trhu je dnes k mání obrovský výběr možností, limitem jsou tedy jen osobní preference, a samozřejmě finance. Cena těch nejkvalitnějších matrací se může šplhat až do desetitisíců. I tady však platí, že zlatou střední cestou nic nepokazíte.

Rozhodující parametry matrace

Ačkoliv se v souvislosti s matracemi mluví zejména o tvrdosti, dalším parametrem, od kterého se kvalita odvíjí, je výška. Obecně platí - čím vyšší, tím lepší. A to nejen kvůli tvrdosti, ale také kvůli komfortu. Z vyššího lůžka se jednoduše vstává příjemněji, a tělo hned po probuzení nezaznamenává negativní emoce. Ke kvalitnímu spánku jen postel ovšem nestačí. Výrazným způsobem se na něm podílí také stravovací a pohybové návyky.

Publikováno: 20. 04. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková