Co upozorňuje na problémy s tlumiči?

Jestli nějaká automobilová součástka dostává každoročně opravdu zabrat, pak jsou to tlumiče do auta. Nerovnosti na cestách a posolená vozovka v zimě mají za následek jejich opotřebování, které ale nemusí být vždy hned poznat. Přesto existují signály, které vás upozorní, že už je čas tlumiče vyměnit.

Jak poznat špatné tlumiče?

Špatné tlumiče lze poznat po zvuku. Praskání v autě nikdy neznačí nic dobrého, když se ale zintenzivňuje při jízdě přes retardéry, může se jednat o nefunkční tlumiče.

Pozorovat můžete také vibrace volantu při jízdě. Pokud je zpozorujete, měli byste co nejdřív zamířit do autoservisu. Poškozené tlumiče projevující se tímto způsobem totiž snižují účinnost bezpečnostních systémů ve vozu.

Špatné tlumiče poznáte také v zatáčkách, jelikož se vůz bude vychylovat směrem k vnější straně zatáčky. I v tomto případě platí, že byste měli ihned zamířit do autoservisu, jelikož jakákoliv další jízda bude nebezpečná.

Tlumiče mají vliv na brzdnou dráhu automobilu. Jestliže se začíná prodlužovat, raději nechte automobil zkontrolovat v servisu.

Jak prodloužit jejich životnost?

Životnost tlumičů je individuální, odvíjí se od četnosti a způsobu jízdy a jiných faktorů. Odborníci se shodují na tom, že byste je měli nechat zkontrolovat po každých 80 000 kilometrech. Samozřejmě je nutné, aby tlumič byl určený přesně pro váš typ a značku automobilu, tedy dávat třeba tlumiče BMW jen do aut značky BMW. Musí být také vhodné pro vaši motorizaci, jinak nemusí správně fungovat, nebo se mohou rychleji opotřebovat.

Tlumiče vám vydrží déle, pokud budete s autem jezdit šetrně. Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se jámám a výmolům, prudkému zrychlování a jízdě po nerovném terénu. Pravidelně kontrolujte takzvanou prachovku, která zabraňuje chemikáliím, vodě a špíně dostat se dovnitř tlumiče. Jinak mohou součástku poškodit, případně urychlit její korozi.

Publikováno: 30. 04. 2023

Kategorie: Auto

Autor: Kateřina Navrátilová