5 způsobů, jak získat peníze na podnikání

Rozhodli jste se dát vale stereotypní práci? Podnikání vám může otevřít bránu do nového života. Ale nejdříve ho musíte rozjet, což není možné bez finančních prostředků. Ale kde peníze na podnikání vzít a na co si dát pozor? Pravděpodobně si nakonec vyberete některou z následujících možností. Pečlivě zvažte výhody i nevýhody.

1. Našetřené peníze (vlastní zdroje)

Máte peníze bokem? Skvěle, pak vám nic nebrání, abyste skočili rovnýma nohama do byznysu. Nebudete muset nic vysvětlovat a vše si uděláte podle sebe. Když podnikání nevyjde, nebudete nikomu dlužit. A tak přijdete o našetřené úspory, které jste možná měli na jiné účely...

2. Půjčka od rodiny/přátel/známých

Máte-li ve svém okolí někoho, kdo vám ochotně půjčí potřebnou částku bezúročně, plácněte si s ním. Předem si však ujasněte pevná pravidla splácení a pro jistotu sepište smlouvu. A počítejte s tím, že pokud se něco pokazí, přátelské vztahy budou ty tam.

3. Crowfunding

Financování davem má velkou výhodu – pokud svým produktem či službou nadchnete ostatní, vyřeší za vás finanční otázku. Jenomže uspět ve světě plném start-upů není zrovna jednoduché. Abyste nasbírali dostatek peněz, musíte nabídnout něco opravdu zajímavého. Běžnému podnikateli je proto crowfunding zapovězen.

4. Rychlá nebankovní půjčka

Potřebujete nastartovat podnikání bez zbytečného čekání? Rychlá půjčka od nebankovní společnosti je v tomto směru mnohem lepším řešením než úvěr z banky. Zatímco bankovní instituce žádají podrobný business plán a jsou nakloněny spíše větším firmám, „drobní“ podnikatelé mnohem snáz uspějí u nebankovního poskytovatele. Pokud vsadíte na firmu s dobrým renomé a transparentními podmínkami (např. Ferratum Business), můžete být v klidu. Zaplatíte sice úroky, ale třeba díky finanční injekci vyděláte podstatně více než bez ní.

5. Investor

Nenašel by se člověk, který by finančně zastřešil vaše podnikání a přitom vám do něj nemluvil? Investoři skutečně existují, ale jsou chráněným druhem a není snadné je vypátrat. A když už na něj narazíte, pořádně si vás proklepne. Peníze vám určitě nepůjčí jen na dobré slovo. Vyžádá si business plán a dostatečně zajímavý pitch deck.

Publikováno: 21. 03. 2019 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková