Lidé se často zdráhají platit za právní služby, přitom mohou jedině získat

Tak dlouho šetřil, až na to doplatil... Že vám lidové moudro nic neříká? Pak jste měli štěstí, což vám od srdce přejme, ale nemuselo by to tak být napořád. Některé záležitosti je vždy lepší svěřit odborníkům, byť si za to řeknou o určitou částku. Týká se to především právních služeb – například ve chvíli, kdy žádáme náhradu nemajetkové újmy, případně řešíme „banalitu“ v podobě darovací či kupní smlouvy.

S dobrým právníkem můžete vymoct mnohem vyšší odškodnění

Následkem nehody či úmyslného trestného činu nemusí být pouze újma majetkového charakteru. Ať už jde o bouračku, úraz v práci či komplikace následkem zanedbané zdravotní péče, podle platné legislativy lze žádat o tzv. náhradu nemajetkové újmy. Určit výši plnění není snadné a soud se rozhoduje na základě mnoha kritérií. Jisté je, že díky zkušenému právníkovi může poškozený, případně pozůstalí, je-li poškozený po smrti, získat podstatně větší částku. Spousta lidí tuto skutečnost podceňuje a snaží se náročným procesem proklestit bez odborné pomoci. Prvotní „úspora“ za právní služby však obvykle končí nezdarem, případně odškodněním v zanedbatelné výši.

Smlouvy stažené z internetu vás mohou dostat do problémů

Ať už jde o darovací, kupní či jinou smlouvu, všechny jsou ke stažení zdarma na webu. Tak proč za vypracování zbytečně platit, když je můžete mít k dispozici třeba ihned? Důvod je prostý – smlouva by měla řešit konkrétní situaci. V „univerzálním“ dokumentu mohou chybět důležité informace, což může v budoucnu způsobit jedné či druhé straně nepříjemné problémy. Přitom by stačilo smlouvu projednat s právníkem. Pokud se smlouva týká např. převodu nemovitosti či jiné finanční transakce, v rámci které jde o hodnotné movité či nemovité věci, pak je poplatek za právní služby zanedbatelný. Případy, kdy se na právníka obrací lidé až po podepsání smlouvy, ve které „něco“ nesedí“, se dějí neustále. Často však již nelze cokoliv udělat. Renomovaný pražský advokát JUDr. Petr Kazda proto doporučuje návštěvu odborníka ještě před podpisem.

Publikováno: 23. 11. 2018

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: právní služby