Které potraviny organismus nepotřebuje a měli byste se jim vyhýbat?

V momentě, kdy je člověk přesycen zakyselujícími potravinami, jeho tělo je unavené a v následujících řádcích vám vysvětlíme, proč to tak je. Kdysi existovala pouze jarní únava. Dnes je již únava podzimní, letní a také zimní. Jednoduše, změní se počasí / roční období /, mám nárok být unavený. Máme pro vás dobrou zprávu - za vaši únavu nemůže počasí, ale váš životní styl, takže je jen na vás, co s tím uděláte.

Vykradači energie

Hlavním vykradače energie lidí je samotná lenost. Lenost sice vyznívá spíše jako důsledek, ale je to naopak. Ať to nazvete pohodlností, nedostatečnou pevnou vůlí či leností, vždy to bude příčina, ne důsledek. Kdyby lidé měli možnost zavěsit svou lenost na věšák, tak jak si odkládají kabáty, jejich život by se výrazně změnil.

Příliš mnoho živočišných bílkovin

Zda jste zastáncem překyseleného organismu nebo ne, faktem zůstává, že všechny živočišné bílkoviny mají velmi nízké ph, čili jsou vysoce kyselinotvorné. V momentě, kdy je člověk přesycen zakyselujícími potravinami, jeho tělo je unavené. Určitě si zaveďte bezmasé dny do svého života. To však neznamená pražen sýr s hranolky. Zkuste zvolit některou z luštěnin a k ní přidat celozrnnou obilovinu. Potom pozorujte své tělo. Jak se cítíte v den, kdy konzumujete maso a jako v den, kdy konzumujete luštěniny. V prvním případě, byste si nejraději dali po obědě "šlofíka", ale v tom druhém budete bez pocitu únavy. S mlékem je to velmi podobné. Na to, abyste vyrovnali ph v svém těle po jednom sklenici mléka, potřebovali byste vypít 20 sklenic zeleného ječmene. Stačí, když se podíváte na některé děti, které konzumují kravské mléko. Ne nadarmo se říká: "Co koukáš jako telátko?". Vždy získáme energii přijímané potraviny, v tomto případě energii telátka. No a řekněme si upřímně, viděli jste už "akční krávu"?

Jednoduché cukry

I když vám mnoho zdrojů bude vyprávět pravý opak, cukr patří na první místa vyžíračů energie. Tak jako maso a mléko, cukr překyseluje organismus, důsledkem čehož vzniká únava a později degenerativní onemocnění. Jednoduchý cukr se používá na rychlou energii pro organismus, která pohání - bičuje organismus k výkonu. Je to tak, jak byste v peci topili benzínem. Oheň je výrazný, ale rychle shoří. Při takovém topení sice budete mít teplo, ale spálíte hodně benzínu, což je drahé topení a velmi rychle se nám poškodí pec. V překladu to znamená, že možná na chvíli získáte pocit energie, ale ten velmi rychle vyprchá a přijdou různá onemocnění. Na druhé straně, při konzumaci celozrnných obilnin se nám do organismu dostávají složité cukry, které se vstřebávají do těla pomalu a zásobují nás energií dlouhodobě. Kromě složitých cukrů nám obiloviny přinášejí do organismu vitamíny, minerály a vlákninu, která je nezbytná pro správnou funkci střev a na jejich čištění. Rozdíl mezi jednoduchými a složitými cukry je výrazný, proto je důležité zvážit, které z nich budeme preferovat v naší stravě.

Nesprávná kombinace potravin

Posledním, velmi důležitým vyžíračem energie je nesprávná kombinace potravin. Lidé míchají na talíři potraviny, které tělo neumí v takových kombinacích zpracovat. V těle se spouští hnilobný proces a přichází únava.

Zdroje energie

Při dnešním životním stylu lidí, není vůbec neobvyklé, že jsou permanentně unavení. Jejich strava obvykle nemá nic společného s výživou a to, z čeho mohou čerpat energii, obcházejí mílovými kroky. správné dýchání Prvním a velmi důležitým zdrojem energie je správné dýchání. Běžně se člověk nadechne cca 15-krát za minutu. Člověk, který se věnuje různým dechovým cvičením, dokáže snížit toto číslo na 2-4 dechy. V józe se říká, že každý máme stanovený počet nádechů a výdechů za svůj život a je jen na nás, kdy a jak rychle si je utratíme. Vědomé dýchání (v józe nazýváno pránájáma) může člověku změnit život od základů. Tím, že se naučíte pracovat se svým dechem a využívat ho cíleně, tělo se bude uzdravovat, vy získáte mnohem více energie a zároveň vnitřního klidu. Dobrá zpráva pro ženy - přidanou hodnotou některých cviků je vyhlazení vrásek, ba dokonce užší obvod pasu.

Strava

Dalším velmi důležitým zdrojem energie ve Vašem životě by měla být strava. Dnes lidem častokrát více záleží na svých hmotných statcích, než na vlastním zdraví. Investuj množství peněz do rekonstrukcí a nových modelů, ale potraviny většinou kupují pouze podle ceny, případně podle toho, co si žádá jejich jazyk. Málokdy dají tělu to, co opravdu potřebuje. Zbavte se výše zmíněných zlozvyků a potravin, které vás o energii obírají a nahraďte je zdravými. Nejsilnější zdrojem energie z potravin jsou celozrnné obiloviny (naturální rýže, jáhly, pohanka, oves, špalda a jiné). Lidé je využívají v své kuchyni velmi málo, dokonce uvěřilo mýtu, že z nich tloustne. Opak je však pravdou - Pokud chcete zhubnout, celozrnné obiloviny by mely být první potravinou na Vašem talíři. Jedině oni dokážou pohnout nánosy v tlustém střeva. K obilovin si přidejte luštěniny, zeleninu a semínka s ořechy. Vaše tělo se vám odvděčí. Platí pravidlo - čím náročnější den máte (pracovně či soukromé), tím kvalitnější potraviny byste měli konzumovat.

Pohyb

Posledním, ale ne méně důležitým zdrojem energie, je pravidelný pohyb. Pro příklad si porovnejte jezírko s potokem. Jezírko, ve kterém se nehýbe voda, se časem promění na zakalený močál, ze kterého byste se určitě nenapili. Oproti tomu potok, ve kterém je život a pohyb, je výborným zdrojem vody (pokud není zanesený odpadem od lidí). Rovněž to funguje v našem těle. Bez pohybu dochází v těle k bažin. Vznikají plísně, hnilobné a kvasné procesy. Energie je stagnována . Zařaďte si do života 3krát týdně dynamický pohyb (při kterém vám vyskočí tep nad 120) a příval energie pocítíte velmi brzy.  

Publikováno: 04. 07. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: co nejíst | co škodí zdraví