Kolejnicové garnýže jsou trendem. Proč je preferovat při výběru?

Garnýže jsou důležitou součástí každého domova, protože i moderní domácnosti využívají záclony či závěsy. Při výběru garnýží stojíte na začátku před základním problémem: zvolit kolejnicové nebo tyčové garnýže. Funkce obou dvou je v podstatě stejná, základní rozdíl je ve vzhledu. Zatímco tyčové jsou viditelné poměrně hodně, ty kolejnicové garnýže jsou už nenápadnější. To ale není jediný rozdíl.

Zaberou málo prostoru

Kolejničky jsou oblíbené zejména pro svou neviditelnost. Ve velké většině případů se kotví do stropu, existují ale také varianty, které mají ukotvení na zdi. Jejich profil je nízký, zabírá jen několik milimetrů. A to je výhoda oproti tyčovým garnýžím, které obvykle nevedou až úplně ke stropu – mezi horní částí záclony či závěsu a stropem je vždycky poměrně velký prostor. To u kolejnicové garnýže je tento prostor mezi záclonou a stropem minimální.

Dekorativní vzhled

Právě díky tomu, že tyč garnýže nezasahuje v případě kolejniček do prostoru, můžete dosáhnout ucelenějšího vzhledu. A to působí velice příjemně a uspořádaně. Současně velmi moderně. Skryté jsou všechny části zdi, prostor je dokonale překryt záclonou či závěsem. Pokud navíc zvolíte variantu, kdy jsou kolejničky zapuštěné (vyfrézované) do zdi, budou úplně neviditelné. Vše, co půjde vidět, jsou jen záclony.

Pozor na kvalitu

Pokud vybíráte kolejnicové garnýže, musíte si dát dobrý pozor na jejich kvalitu. Levné kolejničky se mohou velmi často „vychodit“, pak dochází s problémem při zatahování záclon. Může začít drhnout nebo se zasekávat a je téměř nemožné záclonu či závěs odtáhnout či zatáhnout dle potřeby.

Dobrá cena

Vzhledem k tomu, že jsou neviditelné, nemusíte platit za jejich design. Pokud byste chtěli docílit krásného efektu u klasické tyčové garnýže, pak by vás to přišlo na mnohem více peněz. Ovšem se zapuštěnými kolejničkami už to může být jiná písnička.

Publikováno: 27. 07. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková