Ke kvalitnímu spánku pomůže i dobrá matrace či přikrývka

Výrobci postelí na nás často apelují, že spánek je v životě velmi důležitý a neměli bychom se bát do něj investovat. Je tomu skutečně tak, spánková deprivace má vliv na mnoho oblastí vašeho života, takže pokud máte s jeho množstvím problémy, je na čase s tím něco dělat. Dobrá postel je samozřejmě základ a spolu s ní i matrace, prostěradlo, přikrývka a polštář. Pojďme si je rozebrat konkrétně.

Matrace jako vysoká investice

Dobrá matrace dnes stojí tisíce. Výběr je tak velký, že nejspíš vůbec nebudete tušit, co si vybrat. Nebojte se tedy jít do obchodu a zkusit se položit aspoň na pár typů. Mladším lidem obecně vyhovují spíš tvrdší matrace, starším měkčí. Paměťová pěna je velmi vychvalovaná, ale ne každému se zdá příjemná. Zkuste si to.

Přikrývky můžete mít klidně dvě

V zimě by měla zahřát a v létě byste se pod ní neměli potit. Někteří výrobci nabízejí „chytré“ přikrývky, z nichž se dá odpojit teplejší vrstva. Co vám bude vyhovovat, záleží na tom, jak se liší teplota ve vaší ložnici v létě a v zimě. Obecně je vždy lepší spát v chladnější místnosti a zachumlat se pod peřinu, ne vždy je to však v létě možné. Je-li rozdíl teplot příliš vysoký, pořiďte si jednu přikrývku na zimu a druhou na léto.

Polštáře nesmí být příliš vysoké

Na vysokých polštářích se dobře spí malým dětem, ne však dospělým. Pro ty jsou pohodlnější spíše nižší polštáře, mnozí dokonce vůbec nepotřebují klasický polštář o rozměrech 70 × 90 cm, vyspí se i na malém polštářku. Je to zcela v pořádku. Jestliže nemáte rádi naducané polštáře, možná by stálo za to vyzkoušet ty, co se využívaly dříve – plněné peřím. Peří se totiž slehne.

Prostěradla a povlečení z příjemného materiálu

Na zimu se hodí flanelové nebo mikroplyšové povlečení, na léto třeba hebký satén či klasická bavlna. Materiálů je celá řada, a tak experimentujte. Krok vedle rozhodně neuděláte s bavlnou, u krepového povlečení vás potěší, že se nemusí žehlit. Co se týče prostěradla, to by hlavně mělo na matraci pořádně držet. Není nic horšího, než když se vám v noci shrnuje. Matrace je vyšší investicí, ale prostěradlo, polštář a přikrývka vás budou stát pár stovek, které do svého spánku určitě můžete investovat.

Publikováno: 25. 04. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková