Kde vzít peníze pro podnikání?

Zejména v začátcích, než se firma rozjede, je kolikrát problematické vše ufinancovat. Jsou obory, ve kterých vysoké prvotní náklady neexistují, to se bavíme zejména o oblasti IT, marketingu, grafiky atd. Zejména ve výrobních či přepravních službách jsou ovšem náklady naopak nemalé. Jako začínající podnikatel či majitel firmy, která ještě neprosperuje tolik, aby bez problémů pokryla všechny náklady, máte v podstatě dvě možnosti.

Naučte se šetřit na všem možném

Když není na rozhazování, nerozhazujte. Identifikujte, kudy vám uniká nejvíce peněz, a něco s tím udělejte. Jestliže máte výrobní firmu, chytrým tahem může být například změna dodavatele energií. Nový dodavatel elektřiny vám možná nabídne lepší firemní tarif. Podobně se dá ušetřit třeba za telefon, neváhejte oslovit svého operátora a pod pohrůžkou odchodu ke konkurenci si vyžádat lepší cenu. Skutečně to funguje. Šetřit se dá i na nákupu toneru, nekupujte originální náplně do tiskárny, nýbrž alternativní či repasované. Ve firmě se dá uplatnit mnoho tipů na šetření, které znáte z domácnosti. Samozřejmě ne všechny. Třeba taková satelitní televize může být levnější pro domácnost než internetová televize, v práci ji ale asi nesledujete. Na druhou stranu v práci určitě používáte internet a na tom se cena optimalizovat dá.

Vezměte si úvěr přímo pro podnikatele

Vzít si na začátek podnikání úvěr je naprosto běžné. Mělo by však jít přímo o úvěr určený na podnikání. Řada bank i nebankovních společností má také podnikatelský úvěr pro OSVČ. Na tyto specializované typy úvěrů obvykle lépe dosáhnete, podmínky jsou uzpůsobené podnikatelům, výši splátek lze kolikrát nastavit na míru, a navíc není problém získat ani opravdu vysoké částky v řádech desítek milionů korun. Hlavně si ovšem nezapomeňte vše dobře spočítat. Je skutečně vhodné připravit si podnikatelský plán a finance podrobně rozepsat, ať víte, s čím můžete počítat.

Publikováno: 16. 08. 2021

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková