I vypínače se zásuvkami mohou vypadat k světu

Každá domácnost i pracoviště se skládají z mnoha více či méně užitečných prvků. Mezi ty nejvíce přehlížené, avšak pro fungování zcela zásadní, patří bezpochyby vypínače a zásuvky. Jejich absence by vrátily všechny domácnosti, firmy a veřejné instituce civilizačně o jedno století zpět.

Užitečné doplňky

Když chceme rozsvítit, jdeme k vypínači. Pokud potřebujeme rozjet energeticky náročnější elektrospotřebič, strčíme ho do zásuvky. Dnes tyto propriety bereme jako samozřejmost, ale bez nich bychom nemohli vůbec fungovat. A to nejen v rámci domácnosti, nýbrž jako společnost. Přitom se jedná o poměrně levnou záležitost. Základní vypínač je možné koupit lehce nad sto korun, zásuvka je obvykle o něco dražší. Řeč je však o základních modelech, které většině lidem stačí. Pořídit se přitom dají třeba i designové vypínače, které vypadají přeci jen trochu lépe, než bývá standard.

Různobarevná provedení

Každý si na vypínači všimne hlavně barvy. Běžné modely vypínačů a zásuvek se prodávají buďto v klasické bílé, nebo neméně poptávané hnědé barvě. Ne každý však ví, že tyto propriety je možné koupit i v jiném druhu zabarvení. Nejde přitom o žádnou luxusní zbytečnost. Ne každému se hodí bílý či hnědý vypínač. Někomu k tapetě či malbě v obýváku více ladí třeba modrá nebo červená. Klasický vypínač sice není kdovíjak velký, nicméně může být celkem výrazný, zvláště, když má špatnou barvu. Proto je dobré v tomto směru nedělat žádné kompromisy.

Speciality

Mimo vizuální vlastnosti je dobré se při koupi vypínače zaměřit i na jeho funkce. Některé modely je možné například zapínat a vypínat pomocí dálkového ovladače. Ten může být buďto speciální, nebo se dá použít televizní. Celá řada verzí umožňuje rovněž ovládaní pomocí chytrého mobilního telefonu. Populární jsou i takzvané dotykové vypínače. Ty jsou mnohem sofistikovanější a často umožňují i funkci stmívání.

Publikováno: 29. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková