Káva v zimě? S těmito zahřívacími ingrediencemi určitě!

Obsah článku:
  1. Skořice
  2. Kardamom
  3. Chilli
V zimě potřebuje naše prokřehlé tělo pořádně zahřát. A to nejen zvenčí, ale především zevnitř. K tomu vám skvěle pomůže i tolik oblíbená káva, kterou si v současných chladných měsících můžete vyšperkovat tím správným „zahřívacím“ kořením. Které její chuť nepřebije, ale příjemně vylepší?

Skořice

Těžko bychom našli oblíbenější a všestrannější koření, než je skořice. Obohatit se s ní dají nejrůznější jídla, od sladkých dezertů až po masité pokrmy. Vyšperkovat s ní můžete také váš oblíbený nápoj z kávovaru. Skvěle tak nastartujete váš metabolismus, probudíte tělo a „nakopnete“ mozek. Skořice navíc posiluje imunitní systém a chrání ho před všudypřítomnými viry a bakteriemi, pomáhá snižovat krevní tlak i hladinu cholesterolu. Pochvalovat si budete příjemnou vůni i lehce sladkou chuť výsledného nápoje. Kromě klasického espressa můžete vyzkoušet také populární latté.

Kardamom

Voňavým a pro naše tělo blahodárným kořením je kardamom, na který nedali dopustit už starověcí Řekové a Římani. Oblíbili si ho také v arabských zemích, kde se stal nedílnou součástí nejrůznějších pokrmů. Tamní obyvatelé ho již po staletí přidávají také do kávy, která díky němu získává specifickou silnou vůni a jedinečnou kořeněnou chuť s nádechem karamelu. Pokud se nebojíte experimentovat, pak stačí ke kvalitní zrnkové kávě přidat pár semínek kardamomu a společně pomlít. Chcete-li získat opravdu autentický zážitek, pak doporučujeme připravit nápoj tradičním způsobem v džezvě.

Chilli

Pořádně „nakopnout“ váš organismus dovede také chilli. Disponuje totiž povzbuzujícími účinky, pyšní se také antikarcinogenními, antibakteriálními vlastnostmi a vysokým vitaminem C a A. Dokonce vyplavuje endorfiny, kromě vlny energie a cenných zdravotních benefitů vám tak dodá i dobrou náladu. Pouhá špetka chilli se postará o zcela specifickou chuť. Přidejte toto zdravé koření do mleté kávy těsně před přelitím horkou vodou. Vynechejte ale mléko, které by pikantnost chilli zneutralizovalo. Tak na které zahřívací koření vsadíte vy, nebo zůstane raději u své osvědčené varianty?

Publikováno: 09. 01. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková