Imunitu je třeba posilovat průběžně. Nejenom na podzim!

Silný imunitní systém je základem zdraví. Nemyslete si ale, že spolknete jednu zázračnou pilulku nebo superpotravinu dovezenou z opačného konce planety a budete mít imunitu silnou jako skála. Tak jednoduché to bohužel není.

Silný imunitní systém je výsledkem dlouhodobého životního stylu nejenom toho, co pijeme a jíme, ale také, jestli se dostatečně hýbeme, jak často holdujeme alkoholu a jiným neřestem. Jeho posilování by tedy v podstatě mělo být celoživotní záležitostí. Jak tedy na to?

Spánek, základ zdraví

Kvalitní spánek je jedním z největších elixírů zdraví. Všichni víme, že když se dobře nevyspíme, jsme druhý den podráždění, nervózní a mrzutí. Jedno čínské přísloví dokonce říká: jedna noc bez spánku, deset dní potíží. A naopak, když se dobře vyspíme, jsme spokojenější a vyrovnanější. A také odolnější vůči chorobám. Proto se zaměřte na spánkovou hygienu. Každý den uléhejte ve stejnou hodinu (i o víkendech), nepijte před spaním alkohol ani kofeinové nápoje (ty si nedávejte už 4 hodiny před spaním) a spěte v dobře zatemněné a vyvětrané místnosti.

Pravidelný pohyb

Dalším elixírem je dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu. Nejlepší jsou denní zhruba čtyřicetiminutové procházky. Nezávisle na počasí včetně toho deštivého. Výhodou v tomto ohledu mají pejskaři, kteří se svým chlupáčem ven musí, i když se jim zrovna nechce. Odměnou za to jim ale je právě silná imunita.

Přírodní antibiotikum česnek

Věděli jste, že tato pro někoho obyčejná kuchyňská přísada obsahuje více než dvě stovky účinných látek? Nejznámější je alicin, který si poradí téměř se všemi druhy bakterií. Proto se mu také říká přírodní antibiotikum. Nejvíce účinný je zasyrova (třeba rozetřený na topince). Pokud vám ale nedělá dobře na žaludek, nebo nechcete, aby všichni, se kterými celý den přijdete do styku, věděli, že jste na česnekové kúře, užívejte ho ve formě doplňků stravy.

Vitamíny a minerály

Vhodný je například přípravek Allicor super či Allicor speciál, které najdete v portfoliu renomované značky Naturvita, nabízející výhradně přírodní produkty a přípravky pro zdraví a krásu. Přípravek je k sehnání v internetové lékárně gigalekarna.cz. Nepodceňujte ale ani další vitamíny a minerály. Jedná se především o vitamín C, D, E a B³. Z minerálů imunita potřebuje především zinek, selen a hořčík.


Publikováno: 14. 09. 2023 / Aktualizováno: 18. 09. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Natálie Ševčíková