Jak správně nabíjet baterii v notebooku?

Bez baterie by nebyl notebook nootebokem. Díky ní je mobilní a můžeme ho přenášet z místa na místo - a využívat tam, kde není jiný zdroj elektrické energie. Ale nic nevydrží věčně a o baterii v notebooku to platí dvojnásob. Měli byste se proto naučit, jak s ní správně zacházet a udržet její životnost co nejdelší. Vsadím se, že alespoň jeden návštěvník čte tento článek z monitoru svého notebooku. Notebooky jsou v dnešní době zbožím relativně levným a snadno dostupným, takže si jej může dovolit téměř každý. Součástí (snad) každého notebooku je baterie (akumulátor), která bývá většinou složena z Lithium-iontových (Li-ion) článků. A přesně o těchto typech baterií se tu budeme bavit. Pokud se vám navzdory níže uvedeným radám přesto nepodaří udržet životnost baterie v přijatelných mezích, pořiďte si nový akumulátor do notebooku. Levně je mají na aku-shop.cz.

Co byste měli o akumulátoru do notebooku vědět?

Životnost baterie je cca. 3 roky

Už je to tak, ať budete baterii používat nebo nebudete, stejně Vám za nějakou dobu sama „umře“. Proto je při koupi baterie dobré zkontrolovat datum výroby. Čím novější, tím lepší. „Novou“ baterii starou půl roku už bych asi nekupoval.

Počet dobíjecích cyklů

Odhaduje se, že baterie vydrží zhruba 300 až 1000 nabíjecích cyklů. Každé nové nabití tedy způsobuje snížení kapacity baterie. Ta ovšem neztrácí ani tak svou výdrž, jako množství energie, kterou je schopna v daném okamžiku vydávat, takže i se starou baterií, která při běžném provozu vydrží 30 minut, může při režimu spánku (suspend) vydržet až několik desítek hodin.

Optimální způsob skladování baterie

Pokud baterii nebudete delší dobu používat (více než 2 měsíce), je dobré ji nechat nabitou asi na 60% a uskladnit při teplotě okolo 15°C.

Co baterii rozhodně neprospívá?

Akumulátor nesmíte nechat úplně vybít

Tato metoda se aplikovala na starších typech baterií trpících tzv. paměťovým efektem. U Li-ion baterií je však tento způsob nevhodný, protože ji zbytečně ničí. Li-ionové články je lepší mít stále nabité (pokud baterii používáte), z čímž ovšem souvisí další odstavec.

Baterii nepřebíjejte

Při plném nabití a nějaké době nepoužívání baterie (obvykle stačí několik dnů) dochází k samovolnému poklesu energie a baterii příliš nesvědčí, pokud ji okamžitě začnete nabíjet (tzn. nabíjet baterii při 97% není ideální). Proto je lepší nechat baterii vybít asi do 80% a teprve pak ji začít znovu nabíjet.

Vyhýbejte se teplotním extrémům

Optimální teplota pro používání baterie je kolem 20°C, příliš vysoké (nad 30°C) a nízké (pod 5°C) baterii docela silně poškozují.

Příkladná péče je základ

Nabíjet při cca. 30–80%

Je dobré udržovat baterii nabitou, při používání ji nevybíjet do příliš nízkých hodnot a zase nenabíjet, když je téměř úplně nabitá.

Ohlídejte si teplotu

Tzn. nedávat baterii do blízkosti tepelných zdrojů (topení, slunce, nebo třeba nabíjecí adaptér k notebooku) a nevystavovat ji nízkým teplotám (typicky používání v chladném venkovním prostředí).

Při používání šetřit energii

Čím menší odběr bude notebook mít, tím déle budete moci pracovat a tím delší dobu Vám baterie vydrží. Nejvíce energie spotřebovává zatížený procesor, snažte se ho tedy pokud možno příliš nezatěžovat. Spoustu energie ušetříte snížením jasu displeje, popř. vypnutím wifi karty a bluetooth, pokud je zrovna nepotřebujete. Přehrávání hudby z reproduktorů si také bere svou daň, stejně tak používání CD/DVD/Blue-ray/HD DVD mechaniky.

Publikováno: 06. 09. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková