Jak dlouho byste měli denně cvičit

Chcete začít s efektivním cvičením a nevíte, jak často a dlouho cvičit? Inspirujte se ověřenými radami, které vám pomohou na cestě za vysněnou postavou. Vyberte si sport, který vás bude bavit, připomeňte si svou motivaci a jděte do toho naplno.

Kdy cvičit

Začali jste cvičit a ptáte se, kdy je nejvhodnější doba? Někteří trenéři se nechali slyšet, že nejlepší doba na cvičení je ráno, hned po probuzení. V tuto dobu totiž není naše tělo zatížené trávením a začne ihned spalovat tuky. Někteří lidé si však nedovedou ranní cvičení ani představit, pokud máte doma běžecký pás, zkuste si na něm dát alespoň 30 minut rychlé chůze a uvidíte, jak budete celý den pozitivně naladění.

Pravidelnost ve cvičení

Důležitější než doba cvičení je pravidelnost. Ať už se rozhodnete cvičit ráno, odpoledne nebo večer, vždy se snažte cvičit každý den ve stejnou dobu. Vaše tělo tak bude s pohybem počítat a připraví se na něj fyzicky i psychicky. Je dobré cvičit například obden, aby mohlo tělo vždy jeden den po cvičení odpočívat a relaxovat.

Jaký sport si vybrat

Základním krokem, jak u cvičení vydržet, je výběr správného sportu. Vyberte si takový sport, který vás bude bavit a budete se na něj těšit. Může se jednat například o kolektivní sport s přáteli, cvičební lekce nebo třeba pravidelnou jízdu na rotopedu. Nebojte se vyzkoušet něco nového, vyberte si například trampolíny nebo si domů pořiďte TRX závěsný systém.

Najděte motivaci

Pokud jste doposud nezačali cvičit, protože nemáte motivaci, zkuste se zamyslet a klidně si na kousek papíru napsat, co vše může cvičení ve vašem životě změnit. Možná se vám válí v šatníku oblečení, které je vám malé. Možná nevyjdete schody nebo nedoběhnete tramvaj bez zadýchání. Možná chcete být hezčí, zdravější nebo si zvýšit sebevědomí. Najděte důvod, proč začít a začít už dnes.

Jak dlouho denně cvičit

Je na vás, jaké cvičení si zvolíte. Pokud dáte přednost posilování s vlastní váhou a budete cvičit každý den, stačí 15 až 30 minut. Pokud jste si vybrali kolektivní sport nebo cvičení s fitness pomůckami, dopřejte si 3 až 4 hodinové lekce týdně. Pokud vás cvičení baví, naplňuje a chcete rychleji vidět výsledky, pořiďte si běžecký pás nebo eliptický trenažér a cvičte alespoň půl hodiny denně nebo opět hodinu třikrát týdně.

Kdy si dát pauzu

Při cvičení se snažte nepřetěžovat se. Pokud vás něco bolí, natáhli jste si sval nebo se cítíte unavení, raději cvičení vypusťte. Vždy je lepší jeden den odpočinku než týden až dva léčení se ze zranění nebo přetažení. Pauza není nic, co by vás posunulo ve vašem snažení zpět. Dobijte energii a pusťte se do cvičení až další den.

Publikováno: 30. 06. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková