Co je GPT-3 a proč přináší revoluci v umělé inteligenci?

Generative Pre-trained Transformer 3 (GPT-3) je autoregresivní jazykový model využívající hluboké učení k vytváření textu, který je velice dobře čitelný pro člověka, navíc bez gramatických a pravopisných chyb. Jedná se o třetí generaci modelu pro předpovídání jazyka v řadě GPT-n a nástupce GPT-2, který vytvořila společnost OpenAI se sídlem v San Franciscu. Model má 175 miliard parametrů a abychom toto číslo uvedli na pravou míru, jeho předchozí model GPT-2, který byl při svém vydání považován za nejmodernější, měl 1,5 miliardy parametrů. Podle vědců GPT-3 se nejen blíží lidské úrovni, ale model je kreativní, vtipný a často dokáže zvládat abstrakce jako styl parodie, dokonce umí psát básně. Stačí se podívat na první blog psaný jen umělou inteligencí.

Co umí GPT-3?

Začneme-li od úplných základů, GPT-3 je zkratka pro Generative Pre-trained Transformer 3 a jedná se o třetí verzi nástroje, která byla vydána. Znamená to tedy, že generuje text za pomoci algoritmů, jež jsou předem natrénované, a bylo mu dodáno přibližně 570 GB textových informací získaných procházením internetu spolu s dalšími texty vybranými společností OpenAI, včetně textů na Wikipedii.

Co je na GPT-3 tak zvláštního?

Model GPT-3 dokáže generovat texty o délce až 50 000 znaků, a to bez jakéhokoli dohledu. Kromě textů založených na faktech dokáže generovat i kreativní fiktivní příběhy v shakespearovském stylu. Je to poprvé, kdy model neuronové sítě dokázal generovat texty v přijatelné kvalitě, která běžnému člověku znesnadňuje, ne-li znemožňuje, určit, zda výstup napsal člověk, nebo GPT-3. Obsah můžete vytvářet pomocí umělé inteligence, a to skrze službu PISALEK AI. Ušetří vám spoustu času i peněz. Připraví vám delší texty, ale i příspěvky na sociální sítě či popisky do internetových obchodů.

Publikováno: 06. 01. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková