Blackjack je hra s dlouhou historií

Máte rádi karetní hry? V tom případě jste alespoň jednou v životě hráli blackjack, případně alternativu v podobě „Oko bere“. Aby také ne , vždyť historie blackjacku, respektive i dalších karetních her, se píše od 15. století. Tehdejší revoluci způsobil „vynález“ (nebo spíše znovuobjevení) knihtisku, za kterým stál významný muž jménem Guttenberg. Díky šikovnému přístroji nic nebránilo v masivním tisku knih, ale i karet.

Vznik a původ blackjacku

Někteří odborníci tvrdí, že dnešní blackjack (zajímavé informace o blackjacku najdete zde) pochází z her „sedm a půl“ a „baccarat“, což byly první karetní hry, které byly postaveny na podobném principu. Jakmile součet karet přesáhl číslo sedm a půl, hráč prohrál. Kolébkou těchto her byla Itálie a hrálo se pouze s kartami osm, devět a deset. Ty měly hodnotu jednoho bodu a karta „face“ půl bodu.

O další vývoj se pravděpodobně zapříčinila zmíněná hra „dvacet jedna“, která se kolem roku 1700 ve francouzských kasinech těšila značné oblibě. Cílem hry bylo (stejně jako u blackjacku) dosáhnout „natural“, tedy součtu 21, ovšem některá pravidla se přeci jen podstatně lišila. Sázky přicházely po každém kole, ve kterém se rozdaly karty a mohl je zdvojnásobit pouze dealer.

Blackjack míří za ocán

Opravdový boom však nastal až v 19. století, kdy blackjack dostali evropští imigranti do Ameriky. Hra se do kasin dostala kolem roku 1875 a to pod názvem „Twenty-one“ (jednadvacet). Zprvu se zdálo, že se blackjack zařadí mezi další desítky karetních her – hráči ho totiž příliš nevyhledávali. Kasina se však uchýlila k několika vylepšením formou bonusů, což hráče nenechalo chladnými. Současný název hra získala právě díky kombinaci pikového esa a „black jacku“ - pikového nebo křížového kluka, který hráči, který ji držel v ruce, přinesla desetinásobné navýšení zisku.

Profesionální hráči spatřili v backjacku značný potenciál a ihned začali spřádat strategie, které by jim zvýšili šanci na výhru. Blackjack neztratil na popularitě ani v době, kdy americká vláda zakázala hazard. Jednoduše se přesunul do nové Mekky hazardních hráčů – Las Vegas.

Blackjack se usídlil v Las Vegas

Jakmile se Nevada rozhodla pro legalizaci hazardních her, stalo se Las Vegas centrem všeho hazardního dění. Na počátku 30. let byl blackjack třetí nejoblíbenější hazardní hrou (oblíbenější byla jen ruleta a kostky) a do poloviny 20. století se stala dokonce druhou nejoblíbenější hrou.

Popularita blackjacku už nikdy neuhasla

Fenomén jménem blackjack do pozadí nikdy neustoupil. Obliba této karetní hry stále stoupala a s ní vznikaly nové strategie, které by hráčům zaručily snadné vítězství nad krupiérem. Vůbec první ucelenou studií byla kniha Optimum Strategy in Blackjack (1953) od Rogera Baldwina. Ta sice bestsellerem nebyla, ale navazující dílo Beat the Dealer (prof. Edward O. Thorp, 1962) šla na dračku. Byl v ní poprvé popsán systém počítání karet, kvůli kterému kasina pozměnila pravidla hry. Blackjack však opět získal na popularitě a bylo jasné, že z karetních stolků jen tak nezmizí. V dalších desetiletích byly vydány i další a neméně zajímavé studie, které vycházely z počítačové simulace. Za zmínku stojí Professional Blackjack od Stanforda Wonga, která je dodnes povinnou četbou pro všechny začínající i pokročilé hráče, ale i druhé vydání Beat the Dealer od zaměstnance IBM Juliana Brauna. Inspirací pro tisíce hráčů se stala i kniha Playing Blackjack as a Bussines od Lawrence Revera a Million Dollar Blackjack od Kena Ustona. V současné době se blackjack hraje prakticky po celém světě a honosí se titulem nejoblíbenější a nejhranější hry vůbec. Článek vznikl ve spolupráci s magazínem pro muže.

Publikováno: 08. 12. 2022

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková