Bez dobré kávy není dobrý den

Pro mnoho z nás je káva prvním ranním nápojem, který nás probudí a dodá energii, a bez něj si ráno snad ani neumíme představit. Kde se káva vzala?

Jen ruční práce

Kávovník se objevil v Etiopii, ze které se pak během pár desetiletí rozšířil do celého světa. Obliba horkého nápoje s povzbuzujícími účinky stoupala a kávové plantáže se tak rozšiřovaly a zvětšovaly nejen v Etiopii, ale i v dalších zemích. Cesta kávových zrn z plantáže až do našeho hrnečku ale není úplně jednoduchá. Zrna kávovníku jsou velmi křehká, musí se proto sklízet ručně, aby se omezilo jejich možné poškození. Po sklizni se pak suší a praží, čímž získávají svou nezaměnitelnou chuť a aroma. Právě vůně je ukazatelem, který nám pomůže rozlišit kvalitní kávu od té nekvalitní. Když nás vůně pohladí, máme touhu zavřít oči a vychutnat si každý doušek, nejspíše půjde o kvalitní zrna, která nás odmění vyváženou a kávovou chutí. Nejvíc z vůně a chuti budeme mít z čerstvě umletých kávových zrn, proto je ideální kávu mlít až před samotnou přípravou. To může udělat buď kávovar, který se postará o celou přípravu a my si po stisknutí tlačítka jen počkáme na hotový nápoj. Ideální řešení především do kanceláří kvůli rychlé a bezpracné přípravě. Nebo si můžeme kávu sami umlít v mlýnku na kávu, což bývá oblíbený rituál předcházející samotné konzumaci.

Pro každou příležitost

Nezáleží na tom, kdy a jak si svou kávu vypijeme. Můžeme ji pít v klidu a o samotě, když chceme odpočívat. Často je malým zastavením v rušném dni, kdy na chvilku vypneme a věnujeme se jen svému šálku kávy. Vychutnat si ji ale můžeme i v partě přátel, na rodinných setkáních nebo obchodních schůzkách. V každé situaci nás dokáže povzbudit, dodat více energie a zlepšit náladu. O tom, zda je káva zdraví prospěšná či nikoli a případně v jakém množství, se stále vedou spory. Milovníci kávové chuti se jí ale stejně nevzdají, protože jim chutná a zlepšuje den. Káva je skvělým dárkem pro blízké i spolupracovníky, vybírejte ale pečlivě. Kvalitní káva potěší opravdu každého a nikdy tak neuděláte krok vedle.

Publikováno: 26. 01. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková