4 výhody francouzských oken

V minulosti byly domy s francouzskými okny spíš vzácností a mohli si je dovolit spíš movité lidé, stavějící vilky na periférii měst. Dnes je tomu však jinak. Francouzská okna bývají součástí téměř každé novostavby. Přemýšlíte i vy, jestli si tento druh většího okna pořídit?

1) Ojedinělý výhled

Francouzské okno oceníte v novostavbách, kde máte spojenou kuchyň s obývacím pokojem. Umístěním okna mezi tyto dvě místnosti vytvoříte jakési pomyslné rozdělení prostoru. Před oknem pak může být jídelní stůl, houpačka nebo třeba křeslo na čtení. Pokud máte krásný pozemek, který není v zástavbě, užijte si výhled do zahrady, ale například i do lesa nebo na pláně okolo. Nedávejte před francouzské okno příliš nábytku, abyste jej využili na maximum. Počítejte s tím, že se vám vyplatí pořídit screenové rolety, které vám vytvoří potřebné soukromí.

2) Soulad s přírodou

Velkou výhodou francouzského okna je optické zvětšení prostoru. I když máte menší domek, tak s výhledem do zahrady nebo do přírody budou dané místnosti vypadat větší. Pokud je vaším snem vyjít z ložnice bosou nohou rovnou do trávy, tak zvolte umístění takto velkého okna v ložnici. Počítejte však s tím, že ložnice je místo, kde máte mít soukromí, cítit se pohodlně a hlavně bezpečně. Pro soulad s přírodou, například i v létě, kdy okna necháte otevřená, je to však nejlepší varianta.

3) Prosvětlenost domu

Větší okna oceníte v domě, který by jinak působil tmavě. Zajímejte se o umístění pozemku i domu a naplánujte francouzská okna podle světových stran. Je na vás, zda chcete, aby vás ráno probudilo slunce nebo abyste měli dlouhou dobu světlo v obývacím pokoji, kde trávíte nejvíc času. Před francouzským oknem umístěte markýzu proti dešti a větru, zde si pak vytvoříte malé posezení, například pro pití kávy nebo třeba pro čtení.

4) Vstup na terasu

Pokud chcete svou kuchyň zvětšit ještě o venkovní prostor na vaření, umístěte francouzské okno do kuchyně. Naplánujte si hned za okny terasu, posezení a místo na gril. Nezapomeňte na zastřešení terasy nebo pergoly. Využijte tento prostor pro setkávání s přáteli, pro rodinné oslavy nebo také pro ranní sestavu cvičení. Výhodou terasy je také výhled do zahrady, kde si mohou děti hrát a koupat se v bazénu. Věřte, že terasu využijete pro různé aktivity, téměř po celý rok.

Publikováno: 22. 02. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková