Revoluci placek se spínacím špendlíkem umožnil obdivovaný, ale také nebezpečný celuloid

Za to, že si dnes můžeme připnout na batoh anebo některou část oděvu placku se spínacím špendlíkem vděčíme objevu celuloidu, který spatřil světlo světa již v padesátých letech 19. století. Patent na jeho výrobu byl ale vydán teprve v letech sedmdesátých. Z hlediska složení jde o materiál připravený z přírodní celulózy a kafru. Přestože je celuloid považován za jednu z prvních umělých hmot, jde prakticky o ryze přírodní materiál. Jeho výhodou je, že jej lze za tepelného působení tvarovat a upravovat tak jeho vlastnosti.

Celuloidový film je s námi více než 100 let

Celuloid byl již od svého prvopočátku používán k výrobě celé řady předmětů, od věcí denní potřeby, po ty méně pravděpodobné. Mimo jiné si roku 1887 nechal americký vynálezce Hannibal W. Goodwin patentovat způsob výroby celuloidového svitkového filmu. Tento poměrně revoluční počin položil základy světové kinematografii, bohužel jej ale doprovázel poměrně nebezpečný průvodní jev. Celuloidové filmové pásky měly schopnost samovznícení a mohly začít hořet dokonce i bez přístupu vzduchu. Celuloid se tak pro lidstvo stal nejen zdrojem zábavy, ale také velmi častou příčinou mnohých tragédií. Hořlavá nitrocelulóza však byla na jeho výrobu používána po omezenou dobu a dnes ji již v celuloidu nenajdeme. Moderní celuloid je tak velmi bezpečným materiálem, který lze použít k ještě širšímu spektru účelů než v době jeho objevení.

Celuloidové placky by bez celuloidu neexistovaly

Co by se stalo, pokud by nedošlo ke vzniku celuloidu? Zcela jistě by se objevila jiná umělá hmota, která by ale možná měla jiné vlastnosti. Neumožnila by tak například masové rozšíření placek se spínacím špendlíkem, k němuž došlo právě v důsledku vzniku a vývoje celuloidu. Ten výrobu placek zlevnil, ale také zjednodušil, což se poprvé projevilo v šedesátých letech 20. století, kdy byl každý člen hnutí hippies vybaven celuloidovou plackou vyjadřujícím jeho sympatie ke hnutí květinových dětí.

Placka na míru i pro vás

Výroba placek přetrvala i do současné doby. I vy si tak můžete nechat vyrobit placku navíc podle vlastního návrhu a ozdobit jí třeba svůj batoh anebo kabelku. Placky na batoh jsou populární zejména mezi mladými lidmi, kteří jimi vyjadřují svoji příslušnost k některému názorovému proudu. Využít je můžete ale také například jako jmenovky na svatbu anebo konferenci, jako propagační předměty na veletrh anebo jako milý upomínkový předmět.

Publikováno: 10. 08. 2021

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková