Vánoční osvětlení: Co byste o něm měli vědět, než si ho pořídíte?

Vánoční osvětlení patří k současné podobě vánočních svátků stejně jako stromeček. Nemělo by chybět v žádné domácnosti, neboť právě přítomnost stovek světýlek dokáže vykouzlit nevšední atmosféru. Nabídka je bohatá a na své si přijde opravdu každý, a to doslova. Dokonce i ti, kteří shání vánoční dekorace za hubičku. S podezřele nízkými cenami jde ale ruku v ruce podřadná kvalita. Chce se vám riskovat, že vás na Štědrý den osvětlení zradí a přestane fungovat? V horším případě dostanete „kopanec“ elektrickým proudem, případně si zahrajete na hasiče... Vánoce by měly probíhat v klidu a pohodě, proto se vyhněte výrobkům neznámého původu, připlaťte si pár korun navíc a pořiďte si kvalitní vánoční osvětlení od solidního výrobce. Přeci jen jde o elektrické zařízení a je nanejvýše vhodné, aby odpovídalo bezpečnostním normám a standardům. Nebuďte lhostejní a zajímejte se, co je napsáno v popisku zboží. Bezpečné vánoční osvětlení poznáte podle přítomnosti znaku CE (ConformityDeclaration), který označuje produkty odpovídající technickým normám Evropské unie a nařízení vlády. Někteří výrobci zároveň neváhají s atestací v některé z renomovaných zkušeben (TÜV, VDE, ESC...). Jejich loga jsou určitou garancí kvality a bezpečnosti.

Jaké vánoční osvětlení na zahradu?

Dechberoucí vánoční výzdoba nesmí chybět ani za zahradě – ale jakou zvolit, aby vydržela ve venkovním prostředí? Při výběru se řiďte hodnotou IP, která by měla být min. 43.

O vánoční osvětlení musí být postaráno

Pořídit si kvalitní a bezpečné vánoční osvětlení je jedna věc, průběžná kontrola a správné skladování věc druhá. Spousta lidí neřeší např. prasklé žárovky, ale ty by měly být vždy vyměněny, protože mohou zapříčinit vzplanutí. Výměnu byste měli provádět doma a nikoliv venku, kde je vlhko. A co se týče skladování, vánoční ozdoby uschovejte na suchém místě a chraňte jej před hlodavci. Předejdete tím nepříjemnému zjištění, že vám kabely rozkousal zlomyslný potkan.

Publikováno: 19. 09. 2018 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková