Co jsou to tyristory a jak vybrat ty správné

Potřebujete tyristor do svého zařízení, ale nevíte, podle čeho se orientovat při výběru toho správného kousku? Pomoci může následující článek, kde se dozvíte, k čemu je tato součástka potřeba a jaké jsou jednotlivé parametry, na kterých záleží při nákupu ideální varianty.

Co jsou to tyristory

Tyristory patří do kategorie polovodičů. Najdete je tak na internetových obchodech s elektronickými součástkami a vybavením. Obecně se skládají ze čtyř různých vrstev, které jsou na sobě střídavě umístěné. Ve výsledku tak tyristory fungují jako jakýsi druh spínače, kdy mohou sepnout či naopak rozepnout elektrický obvod. Mají dvě krajní polohy, které rozhodují o tom, zda bude proud vypnutý či naopak zapnutý. Vše je řízeno hodnotou odporu, která při nízkém nastavení znamená sepnutí a naopak ve chvíli, kdy je odpor velký, dojde k rozpojení a tím pádem i vypnutí.

Rozdíly mezi jednotlivými tyristory

Jde o poměrně zajímavou součástku, kdy existuje několik různých druhů, které se liší svými parametry. Hlavními rozdíly mohou být právě jednotlivé polovodičové vrstvy. Skládají se ze tří různých elektrod, kdy je důležité proudění mezi anodou a katodou na opačných stranách. Pro výběr nejvhodnějšího tyristoru je důležité zohlednit hned několik různých parametrů. Jde například o strukturu polovodiče, hodnotu proudu hradla nebo to, jaký může být maximální impulsní proud. Kromě toho je důležitý také způsob montáže, aby bylo možné tyristor připevnit k danému zařízení co nejvíce elegantním způsobem. Na výběr jsou také celé tyristorové modely, které mohou být vhodnější pro použití ve více komplikovaných systémech. Při výběru je možné orientovat se také podle výrobce. Všechny uvedené parametry je možné jednoduše zadat do filtrování a vybírat jen z takových tyristorů, které splňují potřebné hodnoty.

Kde se tyristor využívá?

Už ze své podstaty fungování má tyristor mnoho možností pro praktické využití. Své uplatnění tak najde v nejrůznější elektrotechnice, energetice nebo pro automatizaci a jednotlivé stroje ve výrobě. Dokonce se může uplatnit i jako řídicí prvek pro spínání a regulaci vytápění v domě. Tyristory se hojně vyskytují také ve frekvenčních měničích.

Pořiďte si další potřebné součástky

Pokud potřebujete kromě tyristorů další důležité součástky pro sestavení plánovaného přístroje či vhodnou opravu stávajícího zařízení, je dobrou volbou internetový obchod od společnosti TME, kde najdete naprosto cokoliv z této oblasti. K dispozici jsou světelné zdroje, pojistky, spínače mnoha různých druhů, transformátory, relé, konektory, pasivní součástky, mechanické prvky a další. Ve všech kategoriích je připraveno filtrování na základě důležitých parametrů pro jednodušší výběr součástky, kterou zrovna potřebujete.

Publikováno: 23. 02. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková