Tipy na správný výběr a cvičení s činkami

Posilování, cvičení a zdravý životní styl obecně se v současnosti těší velké oblibě. Někteří se snaží dosáhnout vysněné postavy, jiní cvičí jen tak pro radost. Ať už je váš cíl jakýkoliv, budou se vám činky hodit ke cvičení prakticky kdykoliv. Vybírat můžete podle typu činek, typu cvičení, hmotnosti, materiálu a také ceny.

Typy činek

Při výběru činek se budete rozhodovat mezi jednoručními a obouručními, které se ještě dělí do několika skupin. Jednoruční činky se hodí především pro domácí cvičení, neboť jsou velmi skladné. Většinou mají svoji pevnou váhu (tzv. monobloky), pokud chcete zátěž střídat, můžete si pořídit sadu s několika různými hmotnostmi. Do této kategorie lze zařadit i tzv. kettlebell, což je činka ve tvaru koule s velkým držadlem. Lze však také zakoupit činky, u kterých lze závaží měnit. Obouruční činky se nachází většinou jen ve fitness centrech a jiných komerčních prostorech, pokud však máte doma dostatek místa, můžete si těmito činkami vybavit svou domácí posilovnu. Zde jsou opět na výběr činky s pevnou váhou a činky, u kterých můžete přidávat a odebírat závaží.

Typ cvičení

Před zakoupením činek je nutné zohlednit také způsob jejich použití a typ cvičení. Pro silový trénink můžete zvolit jak jednoruční, tak obouruční činky s takovou váhou, abyste cviky mohli alespoň 8x zopakovat. Na aerobní a dynamické cvičení vám postačí činky jednoruční s lehčí zátěží, abyste jednotlivé cviky mohli provádět až 20x.

Ostatní parametry

Dalším důležitým aspektem, který vás bude u výběru činek zajímat, je jejich hmotnost. Záleží na tom, zda jste začátečník či pokročilý, ale i na vašem způsobu cvičení. Pro hubnutí vám postačí menší hmotnost, naopak pro nabírání svalů potřebujete větší zátěž. V neposlední řadě budete také vybírat podle značky a ceny, v tomto případě už ale záleží na vašich preferencích a uvážení. Ke cvičení s činkami se vám později může hodit také další příslušenství, např. rukavice, bandáže, tejpy, stojan na činky a další, které učiní vaše cvičení a posilování mnohem komfortnější.

Publikováno: 18. 11. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková