Stavba svépomocí je nyní drahá a na dlouho

V minulých letech si sen o vlastním bydlení spousta Čechů splnila díky výrazné úspoře nákladů na práci. Stavba domu svépomocí vždy byla synonymem pro cenově dostupné řešení, za jehož jedinou nevýhodu se uváděla časová náročnost. Letos se situace dramaticky změnila, ceny stavebních materiálů vyskočily prudce nahoru. S čím by měl potenciální stavebník počítat?

Stavba domu svépomocí je od začátku až do konce dobrodružství, které se však může vymknout z rukou. Stavebník by si měl proto předem uvědomit všechna úskalí – a především zvážit, jestli činnosti zvládne nejen finančně, ale i fyzicky. Pro časově vytíženého člověka jde navíc o zábavu až na několik let.

​Stavební materiály brutálně podražily

Zdražování nebere konce a sortiment stavebních materiálů bohužel není výjimkou. Naopak se na něm současná ekonomická situace podepsala snad nejvýrazněji a kromě razantního zvýšení cen lze pozorovat výpadky dodávek i nedostupnost některých materiálů. S tím však nic neuděláte, jen se psychicky připravte na komplikace a průtahy.

​Bez odborníků to nepůjde

Představa, že si sami či s partou dobrých přátel postavíte dům od základů až po střechu bez přičinění jediného profesionála, také není zcela reálná. Mnohé stavební úpravy se neobejdou bez techniky, kterou si není snadné ani levné zapůjčit. A konečně jsou zde disciplíny, jejichž úspěšné dokončení je podmíněno certifikací. Určitě by k vám měl zaskočit revizní technik elektro a případně další kvalifikovaní odborníci.

Instalatéři Ústí nad Labem z řemeslnického cechu Ekomplex doporučují dohled odborníka také v případě instalatérských prací. Mít vodu a odpady v pořádku je naprosto stěžejní – určitě nechcete riskovat byť sebemenší potíže a nutnost jejich nápravy. Zkušený živnostník či firma vám ušetří starosti i čas.

​Pozor na financování

Pokud vám banka „odklepla“ hypotéku, ještě neříkejte hop. Kromě toho, že celou částku pravděpodobně nedostanete ihned, musíte počítat s budoucím zdražováním. V několika fázích stavby proto budete muset udělat nový odhad s ohledem na růst ceny stavěné nemovitosti.

Publikováno: 19. 06. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková