Rekvalifikační kurzy: Nejčastější otázky a odpovědi o rekvalifikaci

Možná také pro vás nastal pravý čas pro změnu práce, ať už jste se tak rozhodli sami nebo vás donutily okolnosti. Skvělým pomocníkem pro takové případy jsou rekvalifikační kurzy, které vás za velmi krátkou dobu připraví pro výkon zcela nové kariéry. Podívejte se na nejčastější otázky o rekvalifikacích.

Rekvalifikace: definice a její výhody

Rekvalifikace umožňuje fyzickým osobám získat novou nebo rozšířit stávající kvalifikaci. Nejčastěji ji lidé absolvují za účelem získání vyšší šance na uplatnění na pracovním trhu, a to z různých důvodu: jejich současná práce je nenaplňuje a nebaví, obor, kterému se věnovali, ztratil na hodnotě a atraktivitě nebo z důvodu těžkého uplatnění na trhu.

Absolvovat rekvalifikaci můžete pomocí rekvalifikačních kurzů a získat tak novou kvalifikaci či rozšíření té stávající bez ohledu na to, zda jste nezaměstnaní či nikoliv. Mnoho lidí se rozhodně ihned po škole absolvovat kurz pro rozšíření obzorů nebo pro získání praktických vědomostí z oboru.

Dříve byly oblíbené především rekvalifikace na kosmetičku, kadeřnici či elektrikáře. Nyní však přicházejí na řadu také moderní obory, které vám představíme v otázce číslo 6.

Výhody absolvování rekvalifikace:

  • zvýšení konkurenceschopnosti a možnosti vyjednat si lepší pracovní podmínky

  • rozšíření nebo aktualizování znalostí z oboru

  • možnost vykonávat současně nebo postupně více pracovních pozic

  • zvýšení šancí na získání nového zaměstnání v případě nezaměstnanosti

  • seznámení s novými lidmi

  • aktualizace vědomostí po delší pracovní odmlce, např. po mateřské dovolené, nemocenské dovolené apod.

  • zvýšení sebevědomí

Nejčastější otázky a odpovědi o rekvalifikačních kurzech

V souvislosti s rekvalifikačními kurzy vás možná napadá hned několik otázek, které vás uvádí do nejistoty. Na ty nejčastější z nich se podíváme nyní a jestliže zde nenajdete odpověď na váš dotaz, napište nám do komentářů pod příspěvek.

1/ Jak dlouho rekvalifikace trvá?

Obvykle se kurzy vyučují jednou nebo dvakrát týdně s určitou časovou dotací. Celý kurz od začátku až po závěrečnou zkoušku nejčastěji trvá 2-4 měsíce, ale některé se prodlouží i na 6 měsíců. Pořád se však jedná o velmi rychlý a efektivní způsob vzdělávání, jelikož znalosti a praxi, kterou na kurzu získáte za několik měsíců, se jiní učí několik let na škole.

Mezi nejkratší rekvalifikace dlouhodobě patří kurzy z oboru účetnictví. Například rekvalifikace na mzdovou účetní obvykle zabere 9 až 12 vyučovacích dní. V této době, kdy není přáno osobnímu setkávání, se také můžete přihlásit do online kurzu.

2/ Potřebuje nějaké předchozí vzdělání či zkušenosti z oboru?

Rekvalifikační kurzy jsou určeny pro úplné začátečníky v oboru a jsou jim zcela přizpůsobeny. Nepotřebujete tedy žádné vstupní znalosti, minimální vzdělání nebo něco podobného. Dále nejsou rekvalifikace omezeny ani z hlediska pohlaví, věku nebo jiné příslušnosti uchazečů.

3/ Kolik rekvalifikační kurzy stojí a proplatí je úřad práce?

Cena rekvalifikačních kurzů se pohybuje na poměrně velké škále od 7 000,- až po 50 000,-. Záleží na vzdělávací společnosti, odbornosti kurzu a dalších aspektech. Nejčastěji se však cena pohybuje mezi 9 000,- až 15 000,-. V této cenové relaci vám také doporučujeme kurzy hledat, jelikož se jedná o přiměřené rozmezí. Příliš levné kurzy by mohly značit jejich nekvalitu nebo chybějící akreditaci a příliš drahé kurzy zase nejsou většinou potřeba, pokud se nejedná o opravdu exkluzivní obor.

Rekvalifikační kurz si také můžete nechat proplatit úřadem práce, jestliže splňujete základní podmínky. Úřad práce vám může přispět až 50 000,- za tři roky na jeden či více rekvalifikačních kurzů.

4/ Co si mám připravit před první lekcí?

Jestliže vás vzdělávací společnost neupozorní například e-mailem nebo na webových stránkách, že si máte donést a připravit něco speciálního pro své vzdělávání, není potřeba nic jiného než propiska, zápisník a dobrá nálada. Na praktických hodinách možná bude vyžadována vaše spolupráce a domácí příprava, avšak všechny tyto informace se obvykle dozvíte právě na první lekci od svého lektora.

5/ Kde se rekvalifikace konají?

Kurzy pro rekvalifikaci se dnes již konají po celé České republice. Většina středních i menších měst dnes nabízí možnost vzdělávání. Nemusíte tedy někam složitě dojíždět a trávit příliš času na cestách. Na přehled rekvalifikačních kurzů dle měst či krajů se můžete podívat na webu: rekvalifikacnikurzy.cz.

6/ Jaké obory jsou nejoblíbenější?

Jak už bylo zmíněno, dříve lidé nejčastěji zamířili na kurzy kosmetických a kadeřnických služeb, popřípadě se chtěli naučit nějakému řemeslu, jako je elektrikář nebo truhlář. Řemeslné kurzy stále zůstávají mezi oblíbenými, avšak do čela žebříčku se také dostaly moderní a dynamické obory. Mezi takové patří kurzy online marketingu, personalistiky či IT služeb. Stálicí mezi rekvalifikacemi také zůstává obor účetnictví.

Publikováno: 06. 05. 2021

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková