Řeč těla u psů a koček má úplně jiná pravidla. Vyznáte se v nich?

O tom, že kočky a psi vykazují v sociálním chování diametrální rozdíly, nemůže být pochyb. Ty jsou příčinou jejich zcela protichůdné řeči těla, která je často matoucí i pro ně samé, natož pro jejich lidské páníčky. Pro kočku i psa je porozumění jinému živočišnému druhu zhruba tak náročné jako pro člověka naučit se nový jazyk. Přesto se setkáváme s tím, že spolu oba zástupci těchto rodů v jediné domácnosti dokážou dobře vycházet. Dokážete odhadnout dopředu, jak to s vašimi mazlíčky budete mít vy?

Psa lze pochopit prostřednictvím jeho mimiky

Pes dokáže velice rychle dát najevo radost, ale i smutek, z jeho obličeje poznáte téměř vše. A pokud ne, řekne vám zbytek jeho ocas. Obličej kočky je pro člověka zdánlivě statický, ať již se malý chlupáč bojí anebo nám chce vyjádřit náklonnost. U kočky je proto potřeba soustředit se na úplně jiné části těla. Hodně toho malá šelma řekne svým ocasem, ale také ušima anebo očima. Jde však na rozdíl od psa o velmi jemné signály, které velice rychle přehlédnete, jestliže nevíte, na co se soustředit. Občas ale kočka zmate i psa.

Rozdíly v komunikaci mezi psem a kočkou

Například kočičí mňoukání je specifikum, které se rozvinulo jako důsledek soužití s člověkem. Kočky mezi sebou příliš nemňoukají, na svého člověka ale občas spustí. To psi na sebe štěkají i ve smečce a štěkající pes snažící se svému člověku sdělit, že má radost anebo je ve stresu, rozhodně není výjimkou. Další psí radostné gesto, vrtění ocasem si kočky vysvětlují jako hrozbu. Samy totiž používají naježený a napřímený ocas jako agresivní gesto a snahu o to vypadat co největší a nehrozivější. Jestliže jim naopak uděláte radost, například tím, že jim pořídíte parádní kočičí strom, budou se vám otírat o nohy a dokazovat vám svoji přízeň naprosto jinak než pes. Mávání ocasem u kočky znamená ale totéž, co u psa, je v dobré náladě a můžete ji pohladit.

Něco mají přece jen společného

Budete-li se upřeně dívat na psa i kočku, oba to vyhodnotí stejně, jako znak dominance. Kočky tento pohled snesou jen těžce, psi se vám většinou podřídí. Na druhou stranu na toto gesto reagují jako jedni z mála domácích zvířat. Jestliže si domů pořídíte třeba hlodavce, osmáka nebo morče, můžete si být jisti, že s nimi váš upřený pohled ani trochu nehne. Z tohoto úhlu pohledu je výchova kočky a psa mnohem jednodušší, protože jsou pro nás oba mnohem čitelnější než jiné druhy domácích mazlíčků.

Psovi uděláte radost procházkou

Zatímco kočka si okolí prozkoumá sama a rozhodně vás u toho nechce, pes bude své dojmy rád sdílet s vámi. Dopřejte mu to a berte ho na pravidelné vycházky anebo vyjížďky do přírody. Myslete ale přitom na jeho bezpečnost a do auta si raději pořiďte praktickou přepravku na psa, která vám umožní věnovat se řízení, i když se váš miláček bude chtít zrovna mazlit.

Publikováno: 15. 02. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková