Pořízení bazénu litovat nebudete. Jakou variantu zvolit?

Vedra až k zalknutí jsou i během českého léta docela běžnou záležitostí. Každý se proto snaží zchladit, jak jen to je možné. Způsobů je celá řada. Mezi ty nejefektivnější patří i skok do bazénu.

Základní nadzemní modely

Koupit si dnes již standardní nadzemí plastový bazén není žádnou velkou investicí. Opak je pravdou. Tento druh vodní plochy je možné sehnat za pár tisícovek, maximálně nižší desítky tisíc korun. Jedná se však o poměrně malou záležitost, která je vhodná maximálně k relaxaci a zchlazení, nicméně nehodí se pro plavání. Dospělý jedinec s běžnou výškou neudělá ani dvě tempa, aniž by se neocitl na kraji. K plavání tudíž slouží spíše zapuštěné verze.

Zapuštěné varianty

Bazény v zemi mají oproti těm nadzemním celou řadu výhod. Jednou z těch nejzásadnějších je možnost vytvořit si velikost i tvar vodní plochy podle svých vlastních preferencí. Jedinými omezujícími faktory jsou rozloha pozemku a finanční možnosti. Z logiky věci jsou zapuštěné bazény dražší než jejich nadzemní alternativy. Mimo jiné je totiž nutné k jejich realizaci provést i celou řadu stavebních úprav. Obecně platí, že čím větší bazén, tím vyšší výdaje. Kdo si chce na zahradě v klidu zaplavat, a přitom se mu nechce utrácet za velký projekt, může si nechat vybudovat menší zapuštěný bazén a do něj nainstalovat protiproud. Jedná se o zařízení, které ve vodě generuje odpor a umožňuje tím člověku adekvátně plavat víceméně na místě.

Luxusnější verze

Klasická zapuštěná vodní plocha má své kouzlo, nicméně lidé toužící po dokonalosti sáhnou spíše po přelivovém bazénu. Takovéto modely jsou specifické hlavně tím, že dokonale kopírují terén pozemku. Žádným způsobem tedy nenarušují reliéf zahrady. Tyto bazény je možné si pořídit dokonce za překvapivě solidní peníze, a sice u firmy ALBIXON. Jinde mohou být o poznání dražší.

Publikováno: 26. 09. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková