Platit za software plnou cenu je nesmysl. Jak za něj ušetřit?

Koupě nejnovějšího děla automaticky neznamená nejsvižnější výkon. I když má člověk doma počítač s tím nejlepším hardwarem na trhu, pro správný chod musí ještě zajistit softwarovou část, což nemusí být vždy nejlevnější. Naštěstí i jindy extrémně drahé programy je možné koupit daleko levněji.

Programy zdarma často za moc nestojí

Existuje spousta lidí, kteří za programy neplatí vůbec nic a zároveň nepřekračují žádný zákon. I toho je možné dosáhnout, a sice pomocí užívání volně stažitelného softwaru. Je zde však jeden zásadní problém – není to pro každého. Ne, že by si snad nemohli takovýto software stáhnout všichni zájemci. Problém je spíše ve složitosti, respektive kompatibilitě s jinými programy. Vzhledem k tomu, že free software bývá obvykle vytvářen na koleni malými vývojářskými týmy, které nemají kapacity na jeho pravidelné vylepšování, může se jejich uživatel dnes a denně potýkat s různými technickými problémy. Někomu tyto potíže nevadí, ale většina lidí touží po tom, aby jim jejich počítač fungoval bez nějakých zásadních kompromisů. Navíc programy typu Windows 11 nebo Adobe premiere elements 2021 nabízí obrovské množství funkcí, které jejich bezplatné alternativy nemají, případně nejsou tak kvalitní. Problém výše zmíněných programů je však cena, která je opravdu hodně vysoká. Zde dost záleží na tom, kde se nakupuje.

Licence z druhé ruky

Standardně může software stát i několik tisícovek. V rámci druhotné licence je možné jej získat za pár stovek. A to naprosto legálně. Jde totiž o software používaný na korporátních počítačích, jež už byly vyřazeny. Zatímco počítače jsou nepoužitelné, licence se dá bez potíží použít znovu. Její cena je však díky tomu mnohdy i o 85 % nižší. Není tudíž potřeba dávat za programy za všech okolností horentní sumy. Dají se sehnat levněji a zároveň legálně.

Publikováno: 26. 09. 2022 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková