Nový rodinný dům - 6 základních pravidel, jak vybrat stavební společnost

Toužíte po novém rodinném domě? Cesta k vysněnému bydlení je ale dlouhá a někdy i trnitá. Budete muset překonat mnoho překážek a udělat několik životních rozhodnutí, než získá váš sen reálné obrysy. Hned  na startu se budete muset rozhodnout, zda si svůj dům postavíte svépomocí, nebo si najmete profesionály. Najmout si stavební společnost ovšem není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je nutné, abyste si hned napoprvé vybrali dobře.  Ušetříte si tím spoustu starostí a také peněz. Jak ale poznat spolehlivou stavební společnost, která zrealizuje vaši stavbu přesně podle vašich představ? Pokud tápete, přečtěte si tento článek. V něm se dozvíte, jaké jsou hlavní znaky důvěryhodné firmy a na co si naopak musíte dát pozor, abyste se při výběru stavební firmy nespálili.

Nový rodinný dům vám amatéři nepostaví

Výběr stavební firmy je jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí. Pokud si vyberete špatně, budete už během stavby řešit velmi nepříjemné problémy, které celý proces výstavby prodlouží a velmi pravděpodobně také prodraží. Pokud navíc nemáte se stavbou žádné zkušenosti a nebudete mít stavební dozor, nemusíte na závady přijít hned. Skryté vady se mohou projevit až po několika letech. V takovém případě bude výsledek reklamace stavby velmi nejistý. V případě, že bude odmítnuta, si budete muset na vlastní náklady nechat vypracovat znalecké posudky. Stavební firma je proplatí až zpětně, pokud znalci označí vaši reklamaci za oprávněnou. Ideální je se těmto peripetiím úplně vyhnout. Ničeho se nebojte. Stačí, když se budete řídit následujícími pravidly.

Dodržujte tyto zásady a neuděláte při svém hledání chybu

  1. Vytvořte si časovou rezervu. Realita je taková, že kvalitních stavebních firem je jako šafránu. Co to pro vás znamená? Budou mít plno na několik měsíců dopředu. Musíte tedy začít hledat s dostatečným předstihem. Nebo počítat s tím, že budete čekat několik měsíců, než se jí uvolní termín. Ideální je začít hledat alespoň půl roku před plánovaným počátkem stavby. I to ovšem může být v některých regionech málo! Naopak pokud vám jednatel společnosti řekne, že mohou začít třeba za měsíc, je to značně podezřelé.
  2. Dejte na doporučení - reputace firmy je nejlepší reklama. Naprosto ideální je osobní doporučení od člověka, kterému věříte. Pokud jste navíc viděli výsledek a vaši přátelé nebo rodina v domě už několik let žijí a nestěžují si na žádné závady, máte reference ověřené v praxi. A to je trefa do černého! Při hledání firmy se vyplatí rozhodit sítě i v zaměstnání a u sousedů. Naopak nespoléhejte příliš na reference na internetu. Internet v poslední době zaplavily falešné recenze. Nikdy si nemůžete být jisti, zda se jedná o něčí reálnou zkušenost, nebo zda je recenze placená.
  3. Příliš nízká cena nevěstí nic dobrého. Kvalitní stavební materiál je drahý. Pokud má stavební firma podezřele nízké ceny, zbytečně neriskujte. Ve většině případů to znamená, že firma staví z nekvalitních materiálů. Ani kvalita provedených prací nebude s největší pravděpodobností nijak valná. Nesnažte se na stavbě ušetřit za každou cenu.
  4.  Nechte si vypracovat prováděcí projekt. Díky němu vám bude firma schopna přesněji stavbu nacenit . Ze stejného důvodů je dobré nechat si vypracovat také slepý rozpočet. Na tomto  základě pak můžete požádat firmu o vypracování nabídky.
  5. Dejte přednost místní firmě. Té bude totiž mnohem více záležet na výsledku, protože jí půjde o  reputaci v daném místě. Zvěsti o zpackané stavbě se na vesnici a v menších městech šíří rychlostí blesku. Navíc vše kolem stavby bude jednodušší, včetně dostaveb a vyřízení reklamací.
  6. Nepodepisujte smlouvu, která by firmě umožnila výrazné navýšení ceny nebo neopodstatněný odklad termínu dokončení. Pokud se vám ve smlouvě něco nezdá, konzultujte sporné body s právníkem.

Dejte si s výběrem stavební firmy na čas. Na profesionály se rozhodně vyplatí počkat

Výběr spolehlivé stavební společnosti je velmi náročný proces, který nelze uspěchat ani podcenit. Následky unáhleného rozhodnutí mohou přijít velmi draho, protože některé skryté vady prostě na první pohled neodhalíte. Reklamace s odstupem několika let jsou problematické, a je lepší je předem minimalizovat. Díky tomuto článku už víte, jak poznat spolehlivou firmu, která postaví váš dům přesně podle vašich požadavků. A jaká je vaše zkušenost s výběrem stavební firmy? Dali jste na doporučení svých známých, nebo jste spoléhali pouze na svůj úsudek? Byli jste spokojeni s kvalitou jejich služeb?

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková