Kreatin při cvičení: K čemu je dobrý?

Kreatin

Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučenina, která se nachází v těle, a je obsažena také v některých potravinách, jako jsou červené maso, vejce a ryby. Patří mezi nejoblíbenější doplňky stravy na trhu a často ho užívají sportovci a kulturisté pro zvýšení velikosti a síly svalů. Kreatin funguje nejúčinněji, pokud je užíván jako součást pravidelného cvičebního programu a zdravé stravy.

Jak kreatin funguje?

Kreatin funguje tak, že zvyšuje množství energie, kterou má tělo k dispozici pro svalovou kontrakci. Při užívání se kreatin ukládá ve svalech jako fosfokreatin – a ten se pak využívá k výrobě ATP (adenosintrifosfátu). ATP je forma energie, jež svaly využívají ke kontrakci, takže zvýšením množství dostupného ATP mohou svaly pracovat intenzivněji a po delší dobu. To následně vede ke zvýšení síly a nárůstu velikosti.

Je užívání kreatinu bezpečné?

Při užívání doporučeného množství je kreatin obecně považován za bezpečný. Na internetu se lze dočíst, že užívání velkých dávek kreatinu může způsobit lehkou dehydrataci, křeče a další vedlejší účinky – tříletá studie naopak potvrdila, že sportovci užívající tento suplement trpí na dehydrataci i křeče méně než ti, kteří jej neužívají. Je však důležité si uvědomit, že kreatin může interagovat s některými léky a neměl by se užívat, pokud užíváte nějaké léky.

Kde kreatin zakoupíte online?

Kreatin je jedním z nejvyhledávanějších doplňků stravy na trhu a může být účinným nástrojem pro zvýšení velikosti a síly svalů, pokud je užíván jako součást pravidelného cvičebního programu a zdravé stravy. Dobrou volbou je kvalitní kreatin a kyselina lipoová od českého výrobce Naturvita. V jedné kapsli je obsaženo 300 mg kreatinu a 20 mg kyseliny lipoové. Kreatin s kyselinou lipoovou, která patří k nejsilnějším antioxidatům, seženete v e-shopu Gigalekarna.cz.

Publikováno: 15. 01. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková